20.6 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportAUR la 100 m! David Popovici, debut fabulos la CN în bazin scurt

AUR la 100 m! David Popovici, debut fabulos la CN în bazin scurt

David Popovici participă zilele acestea la Campionatele Naționale în bazin scurt, iar joi seară a cucerit prima sa medalie, cea de aur, în finala probei de 100 de metri liber, cu timpul 46,76 secunde.

Prima probă la care David Popovici a intrat în concurs a fost cea de 100 de metri liber. În serii, David a fost repartizat pe culoarul al patrulea în seria a 14-a și a obținut un timp de 47,88 s, depășindu-i în seria sa pe Patrick Dinu (48,02 s) și pe Ștefan Cozma (50, 01 s), notează Eurosport.

David a cucerit medalia de aur în finala probei de 100 de metri liber, terminând cursa cu un timp de 46,76 secunde. Pe locul doi s-a clasat Patrick Dinu (47,22 secunde), iar podiumul a fost completat de Andrei Ungur (48,06 secunde).

Mai departe, David Popovici, de la CS Dinamo, va înota, vineri, pe 10 noiembrie, la 200 m liber (finala la ora 18:20), pe 11 noiembrie la 100 m mixt (finala la ora 19:20) și pe 12 noiembrie la 50 m liber (finala la ora 17:30).

În bazin scurt, David Popovici are în palmares o medalie de argint (200 m liber) și un loc patru (100 m liber) la Mondialele de la Melbourne (2022) și o medalie de aur (200 m liber) la Europenele de la Kazan (2021).