22.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRugby / Ciuca bătăilor! Și Tonga i-a venit de hac României în ultimul meci de la Mondial

Din păcate, „stejarii” pleacă de la Cupa Mondială de rugby din Franța cu înfrângeri pe linie, după ce duminică au pierdut și cu Tonga, scor 24-45. Elevii lui Eugen Apjok au avut o prestație ceva mai bună față de precedentele dueluri de la Mondial, dar au cedat pe final.

Înaintea acestei confruntări, ambele selecționate aveau înfrângeri pe linie în Grupa B, astfel că miza era spălarea rușinii. Noi ne-am ridicat la nivelul adversarilor doar în aproximativ 40 de minute, în celălalt interval tot ce am putut face a fost să primim eseuri. După un început slab (3-21), România a echilibrat jocul și, aproape nesperat, s-a apropiat la doar patru puncte de adversari la pauză (17-21). Chiar dacă începutul părții secunde a fost unul disputat, iar eseurile și transformările au venit de fiecare parte, echilibrul s-a rupt exact pe final, după minutul 60. Tonga a preluat controlul, iar la capătul confruntării a reușit să se impună cu 45-24.

Au înscris eseuri pentru România: Boboc (min 30) și Surugiu (min 36). Conache a reușit două transformări (în minutele 32 și 37), jucător care a punctat și din lovitură de pedeapsă în minutul 19, după alta ratată în startul partidei.