11.2 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportLupte / Aur şi de trei ori bronz pentru CSM Craiova la Cupa României U20

Lupte / Aur şi de trei ori bronz pentru CSM Craiova la Cupa României U20

În perioada 18-21 mai, la Constanţa, a avut loc Cupa României U20 la lupte. Clubul CSM Craiova a fost prezent, iar rezultatele obţinute sunt mai mult decât bune. În total, sportivii pregătiţi de antrenorul emerit Valentin Boboşca au luat patru medalii, un loc cinci, iar echipa a încheiat pe locul al 3-lea. De asemenea, sub comanda lui Petre Banciu şi Valentin Boboşca, echipa de fete a clubului oltean a încheiat pe locul al doilea.

David Mitran a obţinut cea mai importantă medalie, cea de aur, la cat. 86 kg. Celelalte medalii, toate de bronz, au fost luate de către Rebecca Bărăga (cat. 55 kg), Miriam Hameid (cat. 65 kg) şi Erika Văduva (cat. 72 kg). Sorin Lăzărică a încheiat competiţia pe locul al 5-lea la cat. 57 kg.

Un loc trei şi implicit o medalie de bronz a fost câştigată şi de către Oana Vînturache (cat. 59 kg), luptătoare pregătită de Petre Banciu.

Echipa feminină U20, ocupanta poziţiei secunde la Cupa României, a fost formată din următoarele sportive: Andreea Chiriac 50 kg, Andreea Ungureanu 53 kg, Rebecca Bărăga 55 kg, Oana Vînturache 59 kg, Gabriela Cuc 62 kg, Miriam Hameid 65 kg, Erika Văduva 72 kg.

Citeşte şi: Canotaj / România, medaliată de cinci ori la Europenele U19