5.3 C
Știri de ultima orăSportF1 / Verstappen încă nu se bucură de titlu! Sergio Perez a câştigat MP din Singapore

Mexicanul Sergio Perez (32 de ani) s-a impus în Marele Premiu de Formula 1 din Singapore. Podiumul a fost completat de Leclerc și Sainz, piloții Ferrari, iar campionatul mondial, Max Verstappen, a încheiat pe 8.

Sergio Perez a fost penalizat cu 5 secunde, din cauza unui incident petrecut după accidentul dintre Zhou și Latifi. Mexicanul a demarat înainte ca safety car-ul să perimită acest lucru. În ciuda penalizării, Perez a păstrat primul loc.

Max Verstappen ar fi putut obține matematic titlul de campion mondial în Singapore, dacă ar fi câștigat cursa, iar principalii urmăritori ar fi clacat. Din păcate pentru olandez, lucruri nu au funcționat cum și-a dorit. Red Bull a avut, însă, varianta de rezervă, pe Sergio Perez. Mexicanul a plecat din poziția secundă a grilei de start, dar l-a devansat rapid pe Leclerc.

Lucrurile mai interesante s-au petrecut în spate, cu 6 piloți nevoiți să abandoneze. Probleme a avut și campionul mondial Max Verstappen. A plecat de pe 8, a urcat la un moment dat până pe 5, dar o manevră greșită făcută în momentul în care mai rămăseseră 30 de minute din cursă l-a costat. În ultimul minut l-a depășit pe Hamilton și a încheiat pe 8, notează Agepres.

Sergio Perez a rezistat eroic atacurilor venite din partea Ferrari și a obținut a doua victorie stagională, după cea de la Monaco.

• Williams Mercedes – 6

Citeşte şi: Novak Djokovic a câştigat competiţia de la Tel Aviv! Sârbul a ajuns la 89 de trofee