18.3 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportÎnot / Argint pentru România în proba de ştafetă combinată 4x100 m la Mondiale

Înot / Argint pentru România în proba de ştafetă combinată 4×100 m la Mondiale

România a cucerit medalia de argint în proba de ștafetă combinată 4×100 m liber, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima. Vicecampioană europeană de juniori, în această vară, chiar la Otopeni, ștafeta combinată a României a ocupat locul al doilea în finala găzduită de bazinul olimpic de la Lima.

David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Diaconescu au încheiat cursa cu timpul de 3:30.39 min. Pe locul întâi s-a clasat Ungaria, iar pe poziția a treia a terminat Italia.

La 50 m spate, Alexandru Constantinescu s-a oprit în serii. La feminin 200 m spate, Aissia Prisecariu a terminat pe locul 11 şi nu s-a calificat în finală.

Bilanţul României la Mondialele de juniori era până acum de două medalii de aur, la ştafetă masculină 4×100 m liber (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) şi prin David Popovici (200 m liber), şi una de argint, prin Vlad Stancu (400 m liber).

Citeşte şi: Start perfect de campionat! Victorie la scor pentru SCM Craiova şi cu Galaţi