22 C
Știri de ultima orăSportRugby / România a cedat în al doilea amical cu Uruguay, de la Montevideo

Rugby / România a cedat în al doilea amical cu Uruguay, de la Montevideo

Naționala de rugby a României a fost învinsă, duminică, scor 20-26 (17-19), de Uruguay, în al doilea meci test disputat cu sud-americanii la Montevideo. Raportul eseurilor a fost 4-2 pentru gazde. În primul meci, la 10 iulie, „stejarii” s-au impus cu 30-22.

Primele puncte ale României au venit în minutul 3, când arbitrul a acordat un eseu de penalizare (7-0). Gazdele nu au renunțat și au reuşit să reducă ecartul în minutul 12, după o acțiune frumoasă, scrie România Rugby. Din fericire pentru noi, Felipe Berchesi nu a transformat, astfel că România a rămas la conducere, 7-5. Treptat, uruguayenii reușesc să mute jocul în terenul nostru, iar, după mai multe puncte de fixare, Eric Dosantos a izbutit al doilea eseu, aducând-și echipa în avantaj. Berchesi a transformat, apoi, pentru 12-7

Patru minute mai târziu, Marius Simionescu a adus egalarea după un eseu frumos pe care îl marchează în urma unei faze pornite de la Gabriel Rupanu. Rupanu a transformat, readucând încă o dată echipa în avantaj, 14-12, doar că acest avantaj avea să dureze destul de puțin. Agustin Ormaechea a reuşit o nouă încercare, transformată de Berchesi, care a dus scorul la 19-14.

România nu a renunțat la luptă, a pus presiune și cu trei minute înainte de final s-a apropiat de eseu, după o grămadă la 5 metri de terenul de țintă advers. Stejarii au construit atac după atac și, în cele din urmă, au redus din ecart prin lovitura de pedeapsă reușită de Rupanu, 19-17.

Am încercat revenirea, dar în zadar

În primele 10 minute ale reprizei secunde, cele două echipe au încercat să găsească breșe în apărarea adversă, însă fără succes. În minutul 51, după o tușă în 22-ul României, balonul ajunge la căpitanul Andres Vilaseca, care marchează o nouă încercare, transformată de Berchesi, ecartul crescând la 9 puncte, 26-17. Stejarii au mai pus trei puncte pe tabelă după ce debutantul Mihai Mureșan transforma o penalitate, 26-20. Deși a încheiat meciul în atac, România nu a reușit să mai pună pe tabelă, scorul final fiind de 26-20.

România: 1. Dorin Tică (CS Dinamo), 2. Eugen Căpăţînă (SCM USAMVB Timişoara), 3. Gheorghe Gajion (Mont de Marsan), 4. Marius Iftimiciuc (Perigueux), 5. Andrei Toader (CS Dinamo), 6. Johan van Heerden (CS Dinamo), 7. Cristi Boboc (CSA Steaua), 8. Kamil Sobota (CSA Steaua), 9. Gabriel Rupanu (SCM USAMVB Timişoara), 10. Vlăduţ Popa (CSA Steaua), 11. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua), 12. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), 13. Alexandru Bucur (SCM USAMVB Timişoara), 14. Sioeli Lama (CSA Steaua), 15. Marius Simionescu (CS Dinamo; căpitan). Antrenor: Andy Robinson.

Rezerve: 16. Iulian Hartig (Club Alcobendas Rugby), 17. Vasile Bălan (CSA Steaua), 18. Victor Leon (Colomiers) , 19. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 20. Dragoş Ser (CSA Steaua), 21. Alexandru Ţiglă (CSM Ştiinţa Baia Mare), 22. Mihai Mureşan (CSM Ştiinţa Baia Mare), 23. Gabriel Pop (Cascais Rugby).

Citeşte şi: Alexandra Cadanțu, aproape de tabloul principal de la Hamburg! Ruse și Bara își cunosc adversarele