11.4 C
Știri de ultima orăSportPur și simplu perfect! Rapidul David Popovici smulge aurul și la 100 m

Pur și simplu perfect! Rapidul David Popovici smulge aurul și la 100 m

David Popovici a cucerit, la Campionatele Europene de înot pentru juniori, medalia de aur și în proba de 100 de metri liber, proba regină a natației. La finele competiției, românul se poate lăuda cu un total de 4 medalii de aur și un argint.

David Popovici este unul dintre cei mai în formă sportivi români. La două săptămâni de la Campionatele Mondiale de seniori de la Budapesta, unde s-a impus în probele de 100 și 200 de metri, tânărul a scris istorie și la Europene pentru juniori. Astăzi, David Popovici și-a adjudecat medalia de aur în proba regină a natației, 100 de metri liber, pe care a câștigat-o cu timpul de 47,69 de secunde. În semifinale, românul înotase în 48,31 de secunde, îmbunătățindu-și timpul din seriile de calificare, unde a terminat cursa în 49,61 de secunde.

De fiecare dată, sportivul în vârstă de 17 ani și-a îmbunătățit timpii, iar în finalele individuale s-a impus la diferențe semnificative în fața adversarilor săi.

A performat peste tot

În finala probei de 200 de metri liber, una dintre favoritele sale, David Popovici a înotat în serii în 1:48,70, în semifinale a terminat cursa în 1:47,93, iar în finală și-a adjudecat medalia de aur cu timpul de 1:45,45, cu peste două secunde înaintea sportivului medaliat cu argint, Lorenzo Galossi (1:47,71).

La 50 de metri liber, o probă pe care a considerat-o o provocare, românul și-a îmbunătățit încă o dată timpii, de 22,46 de secunde în serii, la 22,17 secunde în semifinale și 22,16 secunde în ultimul act, unde a avut un avans de 39 de sutimi în fața lui Jere Hribar, care a ocupat locul 2.

Pe lângă aceste medalii, românul a mai câștigat un aur cu ștafeta de 4×100 de metri liber masculin (3:18,93) și un argint cu ștafeta mixtă de 4×100 de metri liber (3:29,35).

În urma celor 3 victorii individuale de la Otopeni, David Popovici și-a apărat cele trei titluri pe care și le-a adjudecat la Europenele de juniori de anul trecut, de la Roma.

Opt medalii pentru România

Delegația României a câștigat până acum 8 medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 4 de aur (ștafeta masculină 4×100 de metri liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ștefan Cozma și Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 50, 100 și 200 de metri liber, Vlad Ștefan Stancu la 1.500 de metri liber) și 3 de argint (ștafeta mixtă de 4×100 de metri liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea și Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 de metri liber și Vlad Stancu la 800 de metri liber), punctează Eurosport.