14.5 C
Știri de ultima orăSportJudo / Robert Pasăre (CSM Craiova), medaliat cu bronz la Cupa României

Judo / Robert Pasăre (CSM Craiova), medaliat cu bronz la Cupa României

În perioada 17-18 iunie, la Bucureşti, s-a desfăşurat Cupa României de judo la seniori, iar clubul CSM Craiova a participat cu Robert Pasăre. Acesta a izbutit să câştige medalia de bronz, iar reuşita sa este cu atât mai importantă cu cât a fost singurul sportiv care a reprezentat CSM la această competiţie.

Robert Pasăre a fost al treilea la cat. 73 kg., iar rezultatul său l-a mulţumit pe antrenorul Emil Calafăteanu.

Rezultatul este unul mulţumitor, mai ales că Robert a muncit pentru a ajunge la nivelul acesta. De asemenea, acesta concurează la o categorie extrem de grea, a întâlnit mulţi sportivi din lotul naţional. Pot spune că 73 kg. e cea mai grea categorie din concurs. În condiţiile în care sportivii mei sunt seniori, iar pe lângă sport mai şi lucrează, această medalie de bronz este bine-venită. Până la urmă, dacă din sport ar veni un venit pe măsură, nu ar mai exista un alt job, dar aşa trebuie să muncească pe două „fronturi“, a declarat Emil Calafăteanu, pentru GdS.

Citeşte şi: Lupte / Răzvan Pîrcălabu, mulţumit de organizarea CE U17: „A fost un succes garantat!“