15.9 C
Știri de ultima orăSportTenisBegu, Ruse şi Niculescu, victorioase în proba de dublu

Begu, Ruse şi Niculescu, victorioase în proba de dublu

Irina Begu şi Gabriela Ruse, în perechi diferite, au obţinut victorii, joi, la Paris, în prima rundă a probei feminine de dublu din cadrul turneului de la Roland Garros. De asemenea, şi Monica Niculescu a reuşit să acceadă în turul următor.

Irina Begu şi jucătoarea columbiană Camila Osorio au trecut de favoritele numărul 11, Shuko Aoyama (Japonia)/Hao-Ching Chan (Taiwan), cu 6-3, 7-5, după o oră şi jumătate de joc. Begu şi Osorio a început meciul în forţă şi au condus cu 4-0, câştigând primul set cu 6-3. În actul al doilea, asiaticele au avut 2-0, dar Begu şi partenera sa au luat trei ghemuri la rând şi au echilibrat disputa, încheind setul cu un break (7-5).

Gabriela Ruse şi ucraineanca Marta Kostiuk au dispus de cuplul compus din poloneza Magda Linette şi americanca Bernarda Pera, capi de serie numărul 15, cu 3-6, 6-2, 6-3, după o oră şi 49 de minute. Ruse şi Kostiuk au început cu dreptul şi au avut 2-0, dar au pierdut primul set cu 3-6. În actul secund, Ruse şi Kostiuk au reuşit patru ghemuri consecutive şi s-au desprins la 5-1, câştigând cu 6-2. În decisiv, perechea româno-ucraineană a reuşit o nouă serie, de trei ghemuri consecutive la 1-1 (4-1) şi au încheiat cu 6-3.

Monica a avut de tras, dar a ieşit bine

Monica Niculescu şi belgianca Alison van Uytvanck au trecut de cuplul Danielle Collins (SUA)/Iulia Putinţeva (Kazahstan), cu 3-6, 6-3, 6-1, după 1 oră 44 min. Niculescu şi belgianca au cedat primul set cu 3-6, deşi au început bine şi au condus cu 2-0. În actul secund, cele două au condus din nou cu 2-0, au fost egalate, iar de la 3-3 au reuşit trei ghemuri consecutive (6-3). Setul decisiv a fost început bine de Collins şi Putinţeva, dar perechea Niculescu/van Uytvanck a reuşit şase ghemuri la rând (6-1) şi a obţinut victoria.

Toate cele trei perechi câştigătoare şi-au asigurat cecuri de 23.920 de euro şi câte 130 de puncte WTA la dublu.

Begu şi Osorio vor înfrunta în turul secund un cuplu redutabil, compus din franţuzoaicele Caroline Garcia şi Kristina Mladenovic, campioane în 2016 la Roland Garros.

Ruse şi Kostiuk vor întâlni în runda a doua perechea britanică Samantha Murray Sharan/Heather Watson.

Niculescu şi van Uytvanck în turul secund vor înfrunta cuplul american Cori Gauff/Jessica Pegula, cap de serie numărul opt.

Citeşte şi: Simona Halep, atac de panică în timpul meciului: „Nu am ştiut cum să gestionez situația“