11.4 C
Știri de ultima orăSportTenisAnisimova a mai făcut o „victimă“ din România. Irina Begu s-a oprit în sferturi la Melbourne

Se pare că Anisimova nu da nicio șansă româncelor la Melbourne. După ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea, în optimi, sportiva din America a trecut și de Irina Begu, cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2, vineri, în sferturile de la Melbourne. Begu (31 ani, 62 WTA) s-a înclinat după o oră şi 48 de minute.

Primul set a fost controlat autoritar de Irina, care a condus cu 5-0 şi s-a impus cu 6-2. În actul secund, echilibrul a durat până la 3-3, apoi americanca luând trei ghemuri la rând şi setul cu 6-3. În decisiv, Begu a condus cu 1-0 şi 2-1, dar apoi a pierdut ultimele cinci ghemuri (2-6), setul şi meciul.

Ambele jucătoare au încheiat cu câte 3 aşi, dar Begu a făcut 7 duble greşeli.

Irina Begu rămâne cu un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA.

Anisimova a câştigat şi primul său duel cu Begu, în 2019, în turul al treilea la Roland Garros, cu 7-6 (6), 6-4.