19.8 C
Știri de ultima orăSportTenisMihaela Buzărnescu a pierdut finala de la Valencia, dar a urcat în clasamentul WTA

Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de olandeza Arantxa Rus (30 ani, 76 WTA), principala favorită, cu scorul de 6-4, 7-6 (3) în finala turneului ITF de la Valencia, dotat cu premii totale de 80.000 de dolari. Înainte de finala de la Valencia, Buzărnescu câştigase cele trei dueluri anterioare cu Arantxa Rus.

În 2017, românca s-a impus cu 2-6, 7-6 (9), 6-2 în primul tur al calificărilor la Wimbledon, o săptămână mai târziu la Versmold (Germania), cu 6-4, 6-1, în optimi, şi anul acesta, în primul tur la Roland Garros, cu 7-5, 7-5.

Menţionăm că Asociația de Tenis Feminin a anunțat, luni dimineață, clasamentul WTA din această săptămână. Simona Halep este pe locul 15, Mihaela Buzărnescu se află pe 148, în creștere cu 27 de poziții.

Podiumul rămâne neschimbat, în schimb Iga Swiatek a urcat până pe locul 4, iar Maria Sakkari a pătruns în premieră în Top 10 WTA.