10.3 C
Știri de ultima orăSportTenisSorana Cîrstea, eliminată de la Portoroz de italianca Paolini

Sorana Cîrstea, eliminată de la Portoroz de italianca Paolini

Sorana Cîrstea a fost învinsă de italianca Jasmine Paolini cu 6-4, 4-6, 6-1, vineri, în sferturile turneului WTA de la Portoroz (Slovenia), dotat cu premii totale de 189.708 euro. Cîrstea (31 ani, 40 WTA), a patra favorită, s-a înclinat după circa două ore de joc (2 h 06 min).

Românca a făcut un meci ciudat, fiind condusă în fiecare set cu 3-0 de adversara sa. În primul act, Cîrstea a reuşit să revină, a egalat, 3-3, au urmat trei ghemuri ”albe”, iar Paolini (26 ani, 87 WTA) a reuşit un nou break, câştigând setul cu 6-4. În setul al doilea, după 0-3 şi 3-3, Cîrstea a fost cea care s-a impus pe finalul setului (6-4). În decisiv, Paolini a avut 3-0, Cîrstea a luat un ghem, dar italianca a reuşit să lege apoi alte trei ghemuri, câştigând cu 6-1.

Cîrstea, care a comis multe erori neforţate, va primi un cec de 4.677 de euro şi 60 de puncte WTA.

În semifinale, Paolini o va înfrunta e a doua favorită a turneului, kazaha Iulia Putinţeva.