10.3 C
sâmbătă, 4 mai, 2024
Știri de ultima orăSportHandbalRomânia U17, printre cele mai bune opt echipe din Europa

România U17, printre cele mai bune opt echipe din Europa

România U17 s-a calificat între cele mai bune opt națiuni din Europa la handbal feminin. În primele două jocuri din grupă, junioarele au învins Franța cu 28-24 și Germania cu 27-24, suficient pentru a se califica mai departe cu maximum de puncte. Selecționata tricoloră mai are un meci în grupă, duminică (ora 17:00), împotriva Cehiei.

România va pleca în Main Round cu 2 puncte și se va împerechea, cel mai probabil, cu Ungaria și Norvegia. Sunt șanse bune ca fetele conduse de Larisa și Adrian Olteanu să se califice în semifinale.

În meciul cu Germania, România a avut chiar şase goluri avans în prima repriză (12-6), iar după pauză ecartul maxim a fost de cinci goluri, 20-15, câştigând în cele din urmă cu 27-24.

Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Maria Diana Lixăndroiu, cu 10 goluri, celelalte goluri fiind reuşite de Medeea Cristiana Iordan, 3, Mariam Nadia Mohamed 3, Mihaela Andreea Mihai 2, Alisia Lorena Boiciuc 7, Vanessa Leona Predescu 1, Maria Noemi Mezei 1.

În clasament, România ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Franţa, 2 puncte, Germania, 2 puncte, Cehia, 0 puncte.