6.6 C
Craiova
vineri, 24 septembrie, 2021
Știri de ultima orăSportJO / Programul românilor de sâmbătă, 24 iulie

JO / Programul românilor de sâmbătă, 24 iulie

Trei sportivi români vor avea şansa să câştige o medalie în întrecerile de sâmbătă, din ziua a doua a Jocurilor Olimpice de la Tokyo, Laura Georgeta Ilie la puşcă aer comprimat 10 m feminin şi scrimerii Ana-Maria Popescu (spadă) şi Iulian Teodosiu (sabie).

Tot sâmbătă, România va mai fi reprezentată la baschet feminin 3×3, canotaj, ciclism, gimnastică artistică, tenis şi tenis de masă.

Programul sportivilor români în întrecerile de sâmbătă 24 iulie (ora României):

BASCHET 3X3
04:40 (Aomi Urban Sports Park) feminin: China – România,
08:25 (Aomi Urban Sports Park) feminin: România – Japonia;

CANOTAJ
03:50 (Sea Forest Waterway) dublu rame feminin – seria 1: Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi,
04:20 (Sea Forest Waterway) dublu rame masculin – seria 1: Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă,
05:10 (Sea Forest Waterway) dublu vâsle feminin categorie uşoară – seria 3: Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă,
06:00 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci feminin – seria 2: Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu,
06:10 (Sea Forest Waterway) patru rame fără cârmaci masculin – seria 1: Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;

CICLISM PE ŞOSEA
05:00 (Fuji International Speedway) cursa masculină pe şosea: Eduard Michael Grosu;

GIMNASTICĂ ARTISTICĂ
04:00 (Ariake Gymnastics Centre) calificări masculin – Subdiviziunea 1: Marian Drăgulescu (sărituri);

SCRIMĂ

03:30 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – primul tur: Iulian Teodosiu – Şerzod Mamutov (Uzbekistan),
05:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – turul al doilea: Ana-Maria Popescu,
05:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – turul al doilea: Iulian Teodosiu (dacă se califică),
07:35 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – optimi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică),
08:35 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – optimi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică),
09:25 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – sferturi de finală: Ana-Maria Popescu (dacă se califică),
09:55 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – sferturi de finală: Iulian Teodosiu (dacă se califică),
12:00 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – semifinale: Ana-Maria Popescu (dacă se califică),
13:00 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – semifinale: Iulian Teodosiu (dacă se califică),
13:50 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – meciul pentru bronz: Ana-Maria Popescu (dacă se califică),
14:20 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – meciul pentru bronz: Iulian Teodosiu (dacă se califică),
14:45 (Makuhari Messe) spadă feminin individual – meciul pentru aur: Ana-Maria Popescu (dacă se califică),
15:15 (Makuhari Messe) sabie masculin individual – meciul pentru aur: Iulian Teodosiu (dacă se califică);

TENIS
05:00 (Ariake Tennis Park) simplu feminin – primul tur: Mihaela Buzărnescu – Alison Riske (meciul patru pe terenul nouă),
05:00 (Ariake Tennis Park) dublu feminin – primul tur: Monica Niculescu/Raluca Olaru – Hao-Ching Chan/Latisha Chan (meciul doi pe terenul 11);

TENIS DE MASĂ
sesiunea 1
05:15 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) dublu mixt – optimi de finală: Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs – Lubomir Pistej/Barbora Balazova (Slovacia);
sesiunea 2
09:45 (Tokyo Metropolitan Gymnasium) simplu masculin – primul tur: Ovidiu Ionescu – Xin Yan (Australia);

TIR SPORTIV
02:30 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin – calificări: Laura Georgeta Ilie,
04:45 (Asaka Shooting Range) puşcă aer comprimat 10 m feminin – finala: Laura Georgeta Ilie (dacă se califică);

Citeşte şi: JO / Canotoarele Ancuța Bodnar și Simona Radiș, în semifinale la dublu vâsle

ȘTIRI VIDEO GdS

ȘTIRI DE ULTIMA ORĂ

Novavax a cerut OMS autorizarea vaccinului său anti-Covid

Novavax şi partenerul său Serum Institute of India au...

ȘTIRI GdS