13.4 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNimic nou în startul sezonului de F1. Lewis Hamilton a triumfat în Bahrain

Nimic nou în startul sezonului de F1. Lewis Hamilton a triumfat în Bahrain

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a Campionatului Mondial de Formula 1 ediţia 2021, desfăşurată duminică în nocturnă pe circuitul de la Sakhir.

Hamilton (36 ani), care a cucerit anul trecut al şaptelea său titlu mondial, egalându-l pe legendarul Michael Schumacher, l-a devansat cu mai puţin de o secundă pe olandezul Max Verstappen (Red Bull), clasat pe locul secund, după ce a luat startul din pole position.

Locul al treilea a fost ocupat de finlandezul Valtteri Bottas, coechipierul lui Hamilton la Mercedes, care a încheiat cursa la peste 37 de secunde de învingător.

Organizatorii Marelui Premiu al Bahrainului au permis accesul în tribune persoanelor vaccinate, precum şi celor care s-au recuperat după infectarea cu Covid-19.

Spaniolul Fernando Alonso (39 ani), dublu campion mondial de Formula 1, revenit în acest sezon în Marele Circ după o absenţă de doi ani, a fost nevoit să abandoneze în cel de-al 34-lea tur, din cauza unei probleme la frânele monopostului său.

Acesta este al 96-lea Grand Prix câştigat de campionul britanic în cariera sa din Marele Circ. Hamilton a depăşit duminică un alt record deţinut până în prezent de Michael Schumacher, cel al numărului de tururi petrecute la conducerea curselor (5.111).