14.4 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportSportivii de la LPS impresionează! Alexandru Iordache, aur în Finala CN de juniori 3

În perioada 13-14 martie, la Bacău, a avut loc Finala Campionatului Național de juniori 3, competiţie la care au participat mai mulţi sportivi legitimaţi la LPS „Petrache Triscu“. Aceştia au reuşit să obţină rezultate, printre care şi o medalie de aur.

Alexandru Iordache s-a clasat pe primul loc în proba de 400m, obţinând medalia de aur. De asemenea, la 60m, acesta s-a clasat pe poziţia a cincea.

Ştafeta masculină 4x400m, alcătuită din Alexandru Iordache, Erik Tudor, Mihai Neagoie şi Alexandru Ciupancu, a obținut locul al treilea.

La feminin, ștafeta alcătuită din Andreea Triculescu, Ştefania Chirilă, Maria Velcea, Delia Ilie, a obținut locul al 5-lea în ștafeta 4x400m.

Un merit pentru rezultatele obţinute îl au şi antrenorii sportivilor, Petra Iacob, Nicusor Bugiulescu şi Mircea Barbălată, care i-au susţinut în permanenţă şi au depus un efort în plus la pregătirea antrenamentelor.

Citeşte şi: Umilinţă naţională! România s-a făcut de râs cu Kosovo în calificările pentru EURO