18.1 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Larisa Iordache, medaliată cu argint la sărituri, la Europene

Gimnastică / Larisa Iordache, medaliată cu argint la sărituri, la Europene

Sportiva română Larisa Iordache a cucerit medalia de argint în finala de la sărituri, duminică, la Campionatele Europene de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia). Pentru Larisa Iordache este a doua medalie de argint câştigată la Mersin, după cea cu echipa.

Iordache a avut sărituri notate cu 14,200 şi 13,550, media sa fiind 13,875.

Aurul a fost câştigat de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu 14,050, după 14,350 la prima săritură şi 13,750, la a doua. Medalia de bronz a revenit ucrainencei Anastasia Motak, cu 13,850 (14,250 la prima săritură, 13,450 la a doua).

Românca Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13,575 (14,150, respectiv 13,000).

La paralele a ratat podiumul

În finala de la paralele, Larisa Iordache a ocupat locul al patrulea, cu 13,250. Primele două poziţii la acest aparat au fost ocupate de reprezentante ale Ungariei, Zsofia Kovacs obţinând a doua sa medalie de aur, după cea de la sărituri, cu 13,850. Compatrioata sa Zoja Szekely, notată cu 13,550, a câştigat argintul, în timp ce medalia de bronz a revenit slovacei Barbora Mokosova, cu 13,300.