17.8 C
sâmbătă, 26 octombrie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică / Inevitabilul s-a produs! România, medaliată cu argint la Europene

Gimnastică / Inevitabilul s-a produs! România, medaliată cu argint la Europene

Echipa României a obţinut medaliile de argint la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia), sâmbătă, după ce dominase calificările de joi.

România, reprezentată de Larisa Iordache, Ioana Stănciulescu, Silvia Sfiringu, Antonia Duţă și Daniela Trică, a totalizat 154,496 puncte, fiind depăşită cu puţin de Ucraina, care a obţinut aurul cu 154,663 puncte. Pe locul al treilea s-a clasat Ungaria, cu 151,597.

În calificări, România a ocupat primul loc, cu un total de 159,496 puncte, urmată de Ucraina,154,896 puncte, şi Ungaria, 154,129 puncte.

România va avea reprezentante în toate finalele pe aparate de duminică. Larisa Iordache s-a calificat în patru finale, la sărituri cu a treia medie (13,716, după note de 13,933 şi 13,500), la paralele cu a doua notă (13,566), la bârnă cu prima notă (13,633), iar la sol tot cu prima notă (13,433). Ioana Stănciulescu va evolua şi ea în finala de la sărituri, unde a avut a şasea medie (13,383, după note de 13,700 şi 13,066). Silviana Sfiringu s-a calificat în finală la bârnă cu a doua notă (13,100), iar Irina Antonia Duţă va evolua în finala de la sol, în care a reuşit să acceadă cu a doua notă (13,200).