14 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Poli Iași și FC Argeș au remizat în „Copou“. Andrei Cristea, la borna 400

Formațiile Poli Iași și FC Argeș au încheiat la egalitate, scor 1-1, partida susținută vineri seară, în „Copou“, contând pentru etapa a 11-a din Liga 1.

Moldovenii au deschis scorul prin Andrei Cristea, cu un şut din careu, la colţul lung (’40). Andrei Cristea (36 de ani) a jucat meciul său cu numărul 400 în Liga I.

FC Argeş a egalat după pauză, prin elveţianul de origine angoleză Cephas Malele (’61).

Ieşenii au controlat cea mai mare parte a meciului, dar au rămas în zece oameni în minutul 67, când fundaşul Cosmin Frăsinescu a primit direct cartonaş roşu pentru lovirea cu umărul a lui Luka Maric, la un corner.

Poli Iaşi a obţinut primul punct după o serie de cinci înfrângeri consecutive.

FC Argeş a pierdut un singur meci din ultimele cinci, bilanţul fiind completat de două victorii şi două egaluri.

Poli Iași: Axinte – Onea, Frăsinescu, Baxevanos, Bușu – Vanzo (’73, De Iriondo), Breeveld, Passaglia – Popadiuc (’65, Platini), An. Cristea (’73, Zajmovic), Calcan. Antrenor: Daniel Pancu.

FC Argeș: Micle – Tofan, Leca, Maric, Mușat – Drăghici (’46, Blejdea), Meza Colli, Șerban, R. Grecu (’59, Mirica; ’89, Honciu) – Malele, Mediop (’46, Deslandes). Antrenor: Ionuț Moșteanu.

Liga 1, etapa 11:

Vineri, 20 noiembrie: Poli Iași – FC Argeş 1-1, ora 20.30: Dinamo – FC Voluntari.
Sâmbătă, 21 noiembrie – ora 13.00: Academica Clinceni – FC Viitorul, ora 19.30: FC Botoșani – Universitatea Craiova.
Duminică, 22 noiembrie – ora 17.00: Hermannstadt – Astra Giurgiu, ora 20.00: CFR Cluj – UTA Arad.
Luni, 23 noiembrie – ora 18.30: Chindia Târgoviște – Sepsi Sf. Gheorghe, ora 21.00: Gaz Metan Mediaș – FCSB.