15.9 C
joi, 23 mai, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Surpriză la Monza. Pierre Gasly a câștigat Marele Premiu al Italiei

F1 / Surpriză la Monza. Pierre Gasly a câștigat Marele Premiu al Italiei

Pilotul francez Pierre Gasly (Alpha Tauri) a câştigat duminică Marele Premiu al Italiei de Formula 1, desfăşurat pe circuitul de la Monza (5,793 km). A fost primul succes al lui Gasly în Marele Circ și primul triumf pentru un pilot francez de la cel al lui Olivier Panis la Monaco în 1997.

Gasly, care a luat startul din linia a cincea a grilei, poziţia a 10-a, s-a impus la capătul unei curse cu totul ieşită din comun, marcată de accidentul monegascului Charles Leclerc (Ferrari), care a determinat şi întreruperea întrecerii. De asemenea, piloţii Sebastian Vettel (Germania/Ferrari), Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari), Charles Leclerc (Monaco/Ferrari) şi Max Verstappen (Olanda/Red Bull-Honda) au abandonat cursa.

Incidentul din turul 20 și penalizarea campionului mondial, Lewis Hamilton, care a terminat apoi pe 7, a dat peste cap ierarhia. Gasly a rezistat până la final atacurilor lui Carlos Sainz și a devenit campion la Monza.

„Sincer, e ceva incredibil, încă nici nu realizez ce se întâmplă! A fost o cursă nebună. Am profitat de steagul roșu. E prima mea victorie în Formula 1, e ceva fantastic, nu mai am cuvinte,” a fost prima reacție a lui Gasly.

Pierre Gasly, 24 de ani, devine al 109-lea câștigător din istoria Formulei 1 și al 13-lea francez. Normandul mai reușise un podium în Brazilia anul trecut, iar acum a profitat de circumstanțele neobișnuite ale unei curse în care Hamilton părea desprins în învingător.

Lewis Hamilton (Mercedes) a realizat cel mai rapid timp, 1:22.746 în cel de-al 34-lea tur.