9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisFiona Ferro este noua câştigătoare a turneului de la Palermo

Fiona Ferro este noua câştigătoare a turneului de la Palermo

Fiona Ferro a câştigat turneul feminin de tenis de la Palermo (Italia). Franţuzoaica a învins-o în finală cu 6-2, 7-5 pe estonianca Anett Kontaveit şi a devenit astfel prima jucătoare care a câştigat un turneu WTA după reluarea competiţiilor.

Jucătoarea din Hexagon, în vârstă de 23 ani şi-a trecut în palmares al doilea său trofeu, după cel obţinut în 2019 la Lausanne (Elveţia), tot pe zgură.

Fiona Ferro va urca începând de luni în Top-ul 50 al clasamentului mondial, pentru prima oară în cariera sa.

Pentru Anett Konaveit, aceasta a fost a patra înfrângere în cinci finale disputate în circuitul profesionist. Circuitul WTA va continua cu turneele de la Praga, tot pe zgură, şi Lexington (SUA), pe hard.

Citeşte şi: Simona Halep și Serena Williams, sportivele din Top 10 care intră pe teren