11.7 C
Știri de ultima orăSportTenisIrina Begu va juca finala de la Cairo. Tsurenko, adversara din ultimul act

Irina Begu va juca finala de la Cairo. Tsurenko, adversara din ultimul act

Irina Begu (118 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului ITF de la Cairo (Egipt). Românca a trecut în trei seturi de Aliona Bolsova Zadoinov (Spania, 111 WTA), favorita numărul doi a competiției, scor 6-2, 3-6, 6-1, într-o o oră și 19 minute.

În lupta pentru trofeu, Irina Begu o va înfrunta pe ucraineanca Lesia Tsurenko (129 WTA), cap de serie numărul 4, care a învins-o în semifinale pe olandeza Arantxa Rus (77 WTA), principala favorită, scor 7-5, 6-0, după o oră și 27 de minute de joc.

Tsurenko are 3-1 în meciurile directe cu Begu. Ultima confruntare dintre cele două sportive a avut loc în 2016, în primul tur la US Open, unde Tsurenko s-a impus cu 6-0, 6-4. Singura victorie a Irinei datează din 2015, în turul al doilea de Wimbledon, scor 7-5, 6-7(4), 7-5.

Citeşte şi: Sorana Cîrstea şi Ana Bogdan, în ultimul tur al calificărilor de la Dubai