10 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBox / Cosmin Andrei Toboşaru, argint la Cupa României - Tineret

Box / Cosmin Andrei Toboşaru, argint la Cupa României – Tineret

Boxerul craiovean Cosmin Andrei Toboşaru a obţinut medalia de argint la Cupa României – Tineret. Competiţia s-a desfăşurat la finele săptămânii trecute la Iaşi. Toboşaru, campion naţional anul acesta la 56 kg, a boxat la categoria 60 kg. El a fost învins în finală de un sportiv de la Călăraşi.

Cosmin Andrei Toboşaru are dublă legitimare, SCM Craiova / SCM Bacău. La această competiţie i-a avut în colţ pe reprezentanţii grupării moldovene, Relu Auraş şi Nicolae Cara. La Craiova, Toboşaru se antrenează sub comanda maestrului Ion Joiţa. Acesta nu a putut face deplasarea la Iaşi, dar a fost la curent cu tot ce s-a întâmplat acolo.

„Toboşaru Andrei Cosmin a fost campion la 56 kg, dar nu a mai putut să facă această categorie. A urcat la 60 kg. A fost un meci echilibrat cu Dobre, băiatul din Călăraşi. Putea fi dat şi el învingător, dar asta a fost decizia arbitrilor. Eu sunt mulţumit şi sper ca anul viitor să obţinem rezultate şi mai bune“, a spus Ion Joiţa, pentru GdS.

Citeşte şi: Cristina Neagu a fost desemnată oficial cea mai bună handbalistă din 2018