16.2 C
Știri de ultima orăSportCanotaj / România a obţinut argintul la proba de dublu vâsle

Canotaj / România a obţinut argintul la proba de dublu vâsle

Echipajul format din Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş a cucerit medalia de argint, duminică, în proba de dublu vâsle feminin, la Campionatele Mondiale de canotaj de la Linz Ottensheim (Austria).

Aurul a fost obţinut de Noua Zeelandă, în 06 min 47 sec 170/1000, argintul a revenit României, în 06 min 48 sec 550/1000, iar bronzul a fost adjudecat de Olanda, în 06 min 49 sec 220/1000.

La dublu vâsle masculin, Ioan Prundeanu și Marian-Florian Enache (foto 2), s-a clasat pe locul 6 în finală, obținând calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Echipajul masculin de opt plus cârmaci format din Alexandru Matinca, Adrian Damii, Alexandru Chioșeaua, Constantin Adam, Cristi-Ilie Pîrghie, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragoș Aicoboae, Alexandru-Cosmin Macovei și Adrian Munteanu, au reusit sa câștige Finala B a probei, învingând echipajele celor din Canada și Italia.
.
Sportivii au reușit sa ocupe locul 7 în clasamentul final, dar calificarea la Jocurile Olimpice a fost amânată, anunţă Hotnews.

România a încheiat Mondialele cu două medalii de argint, cucerite la dublu vâsle feminin (Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş) şi patru rame masculin (Mihaiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari).

România a calificat şapte echipaje la JO 2020: dublu vâsle feminin, categorie uşoară, patru rame feminin şi patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, dublu rame feminin şi dublu rame masculin.