25.5 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAna Bogdan şi Elena Gabriela Ruse, în sferturile de finală din cadrul turneului WTA de la Monterrey

Perechea alcătuită din jucătoarele române de tenis Ana Bogdan şi Elena Gabriela Ruse s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Monterrey (Mexic), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după o victorie cu 0-6, 7-5, 10-4 în faţa cuplului Nao Hibino (Japonia)/Desirae Krawczyk (SUA).
Bogdan şi Ruse au obţinut victoria după o oră şi 11 minute în faţa favoritelor numărul patru.

Româncele au cedat primul set fără drept de apel (0-6), reuşind doar 10 puncte în cele 20 de minute. În setul secund, Hibino şi Krawczyk au condus cu 4-1, dar Bogdan şi Ruse au reuşit egalarea, 4-4, au salvat o minge de meci, la 4-5, iar apoi au reuşit să încline balanţa şi să se impună cu 7-5. În super tiebreak, româncele au controlat ostilităţile, câştigând cu 10-6.

Bogdan şi Ruse şi-au asigurat un cec de 1.820 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi abia vineri.