9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal / Liverpool şi Barca, ultimele echipe calificate în sferturile Ligii Campionilor

Ieri seară s-au desfăşurat ultimele două partide din manşa secundă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor, în ambele consemnându-se goluri multe şi frumoase.

Liverpool s-a calificat fără emoţii în sferturi după ce a învins-o pe Bayern Munchen cu scorul de 3-1, chiar pe „Allianz Arena“ (70.000 spectatori), în manşa secundă a optimilor de finală. În meciul tur, pe „Anfield Road“ a fost 0-0. „Cormoranii“ au deschis scorul în Bavaria prin senegalezul Sadio Mane (’26), în urma unei erori a portarului Manuel Neuer, aflat la meciul 100 în Champions League. Bayern a egalat în urma autogolului înscris de camerunezul Joel Matip (’39). Britanicii au mai marcat de două ori după pauză, prin fundaşul olandez Virgil van Dijk (’69) şi Mane (’84).
Bayern: Neuer – Rafinha, Suele, Hummels, Alaba – Gnabry, Javi Martinez (’72, Goretzka), James Rodriguez (’78, Renato Sanches), Thiago Alcantara, Ribéry (’61, K. Coman) – Lewandowski. Antrenor: Niko Kovac.
Liverpool: Alisson – Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson – Wijnaldum, Henderson (’13, Fabinho), Milner (’87, Lallana) – Salah, Roberto Firmino (’83, Origi), Mane. Antrenor: Jurgen Klopp.

Barcelona a demolat-o pe Lyon

Ultima echipă calificată în sferturi este FC Barcelona, care după 0-0 în Franţa, s-a impus ieri seară cu 5-1 pe „Camp Nou“, în manşa secundă a optimilor, în faţa formaţiei Olympique Lyon. Catalanii au condus cu 2-0 la pauză, graţie golurilor lui Messi (’18 – penalti) şi Coutinho (’31). OL a avut o replică bună după pauză, reducând din diferenţă prin Lucas Tousart (’58), dar Messi a ieşit din nou la rampă şi a înscris în minutul 78, apoi au mai făcut-o Pique (’81) şi Ousmane Dembele (’86).
FC Barcelona: Ter Stegen – Sergi Roberto (’83, Nelson Semedo), Piqué, Lenglet, Jordi Alba – Busquets, Rakitic, Arthur (’74, A. Vidal) – Messi, Luis Suarez, Coutinho (’70, O. Dembele). Antrenor: Ernesto Valverde.
Lyon: A. Lopes (’34, Gorgelin) – Dubois, Denayer, Marcelo, Marcal, F. Mendy (’77, Cornet) – Ndombele, Fekir, Tousart – Moussa Dembele, Depay (’73, B. Traoré). Antrenor: Bruno Genesio.

În sferturile Ligii Campionilor s-au calificat următoarele echipe: Manchester United, Tottenham Hotspur, Manchester City, Liverpool, FC Barcelona, Juventus Torino, Ajax Amsterdam şi FC Porto. Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc mâine, de la ora 13.00. În cadrul aceleiaşi ceremonii se vor stabili şi partidele din semifinale. În ambele faze, nu există restricţii de ţară sau capi de serie.