17.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal / Manchester United şi FC Porto, în sferturile Ligii Campionilor

Fotbal / Manchester United şi FC Porto, în sferturile Ligii Campionilor

Lecţia de fotbal şi de viaţă până la urmă oferită de Ajax Amsterdam, care a eliminat-o pe Real Madrid din Liga Campionilor după ce a „întors“ soarta calificării în sferturi, după 1-2 în Olanda şi 4-1 în Spania, pare să-i fi inspirat pe jucătorii lui Manchester United, care au remontat şi ei înfrângerea suferită pe „Old Trafford“, scor 0-2, cu PSG, în turul optimilor. „Diavolii roşii“ s-au calificat dramatic în sferturile Ligii Campionilor, după ce s-au impus miercuri seară, cu 3-1, pe terenul lui PSG în Hexagon, în manşa a doua.
Elevii lui Ole Gunnar Solskjaer au deschis scorul rapid pe „Parc des Princes“, prin belgianul Romelu Lukaku (‘2), PSG a egalat prin Juan Bernat (’12), dar tot Lukaku a adus-o în avantaj pe United (’30). Ambele goluri ale belgianului au venit după erori ale parizienilor, comise de Thilo Kehrer, respectiv Gianluigi Buffon. Manchester a obţinut calificarea după un penalti transformat de Marcus Rashford în minutul 90+4, lovitura de pedeapsă fiind acordată pentru henţ la Presnel Kimpembe, după intervenţia arbitrajului video.
PSG a suferit un nou dezastru, o nouă „remontada“, notează AFP, amintind că pe 8 martie 2017 parizienii erau surclasaţi cu 6-1 de Barcelona în optimile Ligii, după o victorie cu 4-0 în tur. PSG nu a depăşit până acum sferturile de finală ale competiţiei.

PSG: Buffon – Kehrer (’70, Paredes), Kimpembe, Thiago Silva, Bernat – Dani Alves (’90+5, Cavani), Marquinhos, Draxler (’70, Meunier), Verratti, Di Maria – Kylian Mbappe. Antrenor: Thomas Tuchel.

United: De Gea – Lindeloef, Bailly (’36, Dalot), Smalling, Shaw – As. Young (’87, Greenwood), McTominay, Andreas Pereira (’80, Chong), Fred – Rashford, Lukaku. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Lusitanii, victorie în prelungiri cu AS Roma (3-1)

În cel de-al doilea meci al serii de miercuri, FC Porto s-a impus cu 3-1 (1-1), pe „Dragao“, în faţa echipei AS Roma, după prelungiri, în manşa secundă a optimilor. În tur, AS Roma câştigase cu scorul de 2-1. „Tiquinho“ Soares a deschis scorul pentru Porto (’26), dar Daniele De Rossi a restabilit egalitatea (’37 – penalti). Moussa Marega a readus echipa gazdă în avantaj după pauză (’52). Soarta calificării a fost decisă de o eroare impardonabilă a lui Alessandro Florenzi, care l-a ţinut în careu pe Fernando, iar arbitrul a dictat penalti după consultarea reluărilor video, Alex Telles (‘117) marcând golul care a făcut diferenţa. Faza a fost precedată de două mari ratări ale echipei „giallorossa“ prin atacantul bosniac Edin Dzeko.
AS Roma, semifinalistă anul trecut, ar fi putut şi ea primi un penalti, dar arbitrajul video a decis că intervenţia lui Marega la Schick nu a fost neregulamentară (‘120+1).

Porto: Casillas – Eder Militao (‘104, Maxi Pereira), Felipe, Pepe, Alex Telles – Jesus Corona (’66, Brahimi), Danilo Pereira, Hector Herrera, Otavio (’94, Hernani) – Soares (’78, Fernando Santos Andrade), Marega. Antrenor: Sergio Conceicao.

Roma: Robin Olsen – Karsdorp (’56, Florenzi), Manolas, Juan Jesus, Marcano (’76, Cristante), Kolarov – De Rossi (’45+4, Pellegrini; ’96, Schick), Nzonzi, Zaniolo – Perotti, Dzeko. Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Până acum s-au calificat în sferturi patru echipe, în speţă Tottenham, Ajax Amsterdam, FC Porto şi Manchester United. Celelalte patru echipe se vor decide săptămâna viitoare, programul meciurilor din returul optimilor fiind următorul: marţi, 12 martie – ora 22.00: Juventus Torino – Atletico Madrid (în tur 0-2), Manchester City – Schalke (3-2); miercuri, 13 martie – ora 22.00: Barcelona – Lyon (0-0), Bayern – Liverpool (0-0).