Liga I, etapa a 10-a:
– vineri, 28 septembrie: Dinamo București – Sepsi Sf. Gheorghe 0-0;
– sâmbătă, 29 septembrie: FC Voluntari – AFC Botoșani 1-1 (Laidoni ’36 / Chitoșcă ’80);
– duminică, 30 septembrie: Gaz Metan Mediaș – Poli Iași 1-0 (Ely ’90+1), FC Viitorul – AFC Astra 1-0 (de Nooijer ’90+2), AFC Hermannstadt – FCSB 1-3 (Dâlbea ’25 / Fl. Tănase ’41, ’66, Gnohere ’57);
– luni, 1 octombrie: Concordia Chiajna – Dunărea Călărași 1-1 (Prepeliță ’60 / Keita ’44-penalti), CFR Cluj – „U” Craiova 0-0.
Clasament:
1. | FCSB | 10 | 6 | 3 | 1 | 24:10 | 21 | |
2. | Astra | 10 | 4 | 5 | 1 | 13:6 | 17 | |
3. | CFR Cluj | 10 | 4 | 5 | 1 | 11:7 | 17 | |
4. | Mediaș | 10 | 5 | 2 | 3 | 12:14 | 17 | |
5. | Sepsi | 10 | 4 | 4 | 2 | 10:5 | 16 | |
6. | Viitorul | 10 | 5 | 1 | 4 | 10:10 | 16 | |
7. | „U“ Craiova | 10 | 4 | 3 | 3 | 17:9 | 15 | |
8. | Poli Iași | 10 | 4 | 2 | 4 | 10:14 | 14 | |
9. | Călărași | 10 | 3 | 4 | 3 | 10:11 | 13 | |
10. | Dinamo | 10 | 3 | 2 | 5 | 12:17 | 11 | |
11. | Chiajna | 10 | 3 | 2 | 5 | 9:15 | 11 | |
12. | Botoșani | 10 | 1 | 6 | 3 | 12:14 | 9 | |
13. | Hermannstadt | 10 | 2 | 1 | 7 | 8:13 | 7 | |
14. | Voluntari | 10 | 0 | 4 | 6 | 8:21 | 4 |
Etapa viitoare:
Vineri, 5 octombrie – ora 21.00: Poli Iași – FC Viitorul;
Sâmbătă, 6 octombrie – ora 18.00: „U” Craiova – Hermannstadt, ora 21.00: Astra – CFR Cluj;
Duminică, 7 octombrie – ora 14.00: Dunărea Călărași – FC Voluntari, ora 18.00: Sepsi Sf. Gheorghe – Gaz Metan Mediaș, ora 21.00: FCSB – Concordia Chiajna;
Luni, 8 octombrie – ora 21.00: FC Botoșani – Dinamo.
.
Liga a II-a – etapa a 9-a:
– vineri, 28 septembrie: Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău 5-0 (Cruceru ’1, L. Marinescu ’4, ’85, ’90+2, Lumu ’59);
– sâmbătă, 29 septembrie: Academica Clinceni – Sportul Snagov 0-1 (Patriche ’77 – autogol), Ripensia Timișoara – Metaloglobus Bucureşti 0-1 (Ghenovic ’71), Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte 0-1 (Cherchez ’63), Daco-Getica Bucureşti – ASU Poli Timișoara 1-1 (Nica ’4 / Bozian ’51 – penalti), CS Mioveni – Universitatea Cluj 1-1 (Rădescu ’55 / Florescu ’66), ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (Keita ’41 / Tudoran ’34 – penalti), UTA Arad – CS Baloteşti 0-2 (Gojnea ’56, V. Mihai ’62);
– duminică, 30 septembrie: Farul Constanţa – ACS Energeticianul 1-0 (Jallow ’12), FC Argeş – Luceafărul Oradea 3-0 (R. Costin ’28, Vișa ’69, Buhăescu ’74).
Clasament:
1. | Snagov | 9 | 7 | 2 | 0 | 15:4 | 23 | |
2. | Petrolul | 9 | 6 | 1 | 2 | 19:5 | 19 | |
3. | Clinceni | 9 | 6 | 0 | 3 | 22:5 | 18 | |
4. | Pandurii | 9 | 5 | 3 | 1 | 22:11 | 18 | |
5. | FC Argeş | 9 | 5 | 3 | 1 | 14:6 | 18 | |
6. | Târgoviște | 9 | 5 | 2 | 2 | 14:9 | 17 | |
7. | Mioveni | 9 | 5 | 1 | 3 | 15:8 | 16 | |
8. | ‘U’ Cluj | 9 | 5 | 1 | 3 | 16:10 | 16 | |
9. | UTA Arad | 9 | 4 | 1 | 4 | 11:10 | 13 | |
10. | Energeticianul | 9 | 4 | 1 | 4 | 13:14 | 13 | |
11. | ASU Poli | 9 | 3 | 2 | 4 | 8:10 | 11 | |
12. | Metaloglobus | 9 | 3 | 2 | 4 | 9:16 | 11 | |
13. | Daco-Getica | 9 | 2 | 4 | 3 | 13:18 | 10 | |
14. | Farul | 9 | 3 | 0 | 6 | 15:22 | 9 | |
15. | Ripensia | 9 | 2 | 2 | 5 | 12:19 | 8 | |
16. | Balotești | 9 | 2 | 2 | 5 | 8:15 | 8 | |
17. | Oradea | 9 | 2 | 2 | 5 | 8:17 | 8 | |
18. | Bacău | 9 | 2 | 1 | 6 | 11:19 | 7 | |
19. | ACS Poli | 9 | 1 | 2 | 6 | 10:21 | 5 | |
20. | Brăila | 9 | 0 | 4 | 5 | 7:23 | 4 |
.
Liga a III-a, seria 3 Etapa a 6-a:
– vineri, 28 septembrie: FC Pucioasa – Sporting Roşiori 4-2 (Tiberiu Calofir ’34, ’49 – penalti, Florin Leţu ’51, Adrian Nedelea ’90+1 / Vergiliu Velica 81, Iulian Manda ’86), Hermannstadt II – „U” Craiova II 2-1 (Alexandru Curtean ’63) Radu Cristiu ’65 / Jovan Markovic ’33), Viitorul Domneşti – CSO Filiaşi 0-2 (Daniel Unguru ’17, Claudiu Ghighilicea ’36), Flacăra Moreni – Unirea Bascov 0-2 (Mihai Işfan ’12, ’34), Atletic Bradu – Astra II 0-4 (Bebeto Lupuleţ ’30, Radu Chiriac ’32, Dragoş Gheorghe ’51, ’68);
– sâmbătă, 29 septembrie: Municipal Braşov – Flacăra Horezu 2-1 (Vlad Boţia ’10, Sorin Strătilă ’90 – penalti / Raul Nistor ’23), FCU Craiova – CSM Alexandria 3-1 (Sabin Lupu ’19, Claudiu Bălan ’45, Samuel Zimţa ’83 / Viorel Vâlcică ’49;
– duminică, 30 septembrie: FC Voluntari II – Turris Turnu Măgurele 2-2 (Nicolas Dinu ’64, Ozkara Oktay ’69 / Claudiu Dragu ’6, Marian Constantinescu ’80).
Clasament: 1. Astra II 14 puncte (golaveraj 16-5), 2. Unirea Bascov 14 (12-3), 3. CSO Filiaşi 13 (10-6), 4. Turnu Măgurele 12 (13-4), 5. Municipal Braşov 12 (8-5), 6. Flacăra Horezu 11 (10-4), 7. FCU Craiova 11 (10-5), 8. FC Pucioasa 10 (9-6), 9. FC Voluntari 10 (7-7), 10. CSM Alexandria 8 (13-8), 11. „U” Craiova II 6 (8-9), 12. Hermannstadt II 6 (9-12), 13. Sporting Roşiori 2 (7-14), 14. Flacăra Moreni 1 (1-9), 15. Atletic Bradu 1 (3-15), 16. Viitorul Domneşti 0 (2-26).
.
Liga a IV-a Dolj – etapa a 7-a:
– sâmbătă, 29 septembrie: Unirea Amărăștii de Jos – Metropolitan Ișalnița 1-2, UT Dăbuleni – Tractorul Cetate 2-3, Jiul Podari – Vânătorul Desa 7-2, Progresul Segarcea – Recolta Ostroveni 1-2, Victoria Plenița – Danubius Bechet 2-4, Flacăra Moțăței – Dunărea Calafat 1-2, CS Cârcea – Unirea Vela 9-0.
Clasament: 1. CS Cârcea 15 puncte (golaveraj 29-11), 2. Danubius Bechet 14 (20-11), 3. Metropolitan Ișalnița 14 (22-16), 4. Dunărea Calafat 13 (16-8), 5. Jiul Podari 12 (26-11), 6. Tractorul Cetate 12 (14-8), 7. Amărăștii de Jos 11 (13-9), 8. Vânătorul Desa 11 (21-18), 9. UT Dăbuleni 10 (21-18), 10. Progresul Segarcea 6 (14-19), 11. Recolta Ostroveni 6 (14-25), 12. Victoria Plenița 4 (10-24), 13. Flacăra Moțăței 4 (9-23), 14. Unirea Vela 3 (9-37).