10.9 C
Știri de ultima orăSportWTA Moscova: Irina Begu, în sferturi

WTA Moscova: Irina Begu, în sferturi

Irina Begu (57 WTA) a reuşit o victorie frumoasă în faţă favoritei numărul patru de la Moscova („Kremlin Cup”), succesul din meciul cu Anastasija Sevastova (21 WTA) oferindu-i calificarea în sferturile competiţiei, scrie Hotnews.

Finalista la Moscova în 2014, Irina a câştigat în două seturi, scor 6-4, 6-3, după un meci care a durat o ora şi 27 de minute. În urmă meciului de miercuri, Sevastova conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Begu.

Pentru parcursul de până acum, Irina va primi 22.620 dolari şi 100 de puncte în ierarhia WTA de simplu. Pentru un loc în semifinale, Begu se va duela cu învingătoarea partidei dintre Daria Gavrilova (favorită numărul şase) vs Vera Lapko (Belarus).

Turneul de la Moscova face parte din categoria „Premier”, suprafaţă de joc este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $790.208. Câştigătoarea ultimelor două ediţii este Svetlana Kuznestova (2015 şi 2016). În 2013, competiţia de la Moscova a fost câştigată de Simona Halep.