14.5 C
Știri de ultima orăSportAtletism (m): Craiovenii Marius Buşcă şi Adrian Neagu sunt campioni europeni

Atletism (m): Craiovenii Marius Buşcă şi Adrian Neagu sunt campioni europeni

Marius Buşcă (stânga) şi Adi Neagu (centru) au obţinut medalii de aur la Europenele de Sală rezervate atleţilor veterani

Performanţă remarcabilă pentru doi atleţi craioveni la Campionatul European de sală, rezervat categoriei Masters (peste 35 de ani) de la Torun (Polonia)!

Marius Buşcă (CSM Craiova) şi Adrian Neagu (CS Universitatea Craiova) au obţinut astăzi medalii de aur.

Buşcă, debutant în competiţiile internaţionale la Masters, la categoria +35 de ani, a câştigat proba de 3.000 de metri, cu timpul 8 minute, 31 de secunde şi 67 de sutimi.

Adrian Neagu (categoria +60 de ani) a fost cel mai bun la săritura în lungime, cu performanţa 5,54 metri.