Ștefania Priceputu și Geri Mitroi au fost premiați de Georgică Bercea, inspector general școlar al IȘJ Dolj (foto: Claudiu Tudor)
Ștefania Priceputu și Geri Mitroi au fost premiați de Georgică Bercea, inspector general școlar al IȘJ Dolj (foto: Claudiu Tudor)
Ștefania Priceputu și Geri Mitroi au fost premiați de Georgică Bercea, inspector general școlar al IȘJ Dolj (foto: Claudiu Tudor)

Ediția a 19-a a Galei Sportului Școlar Doljean s-a desfășurat în această seară la Opera Română din Craiova, în organizarea Inspectoratului Școlar Județean Dolj. 31 de elevii-sportivi performeri dar și 18 profesori au fost premiați cu suma totală de 70.000 de lei, bani oferiți de Consiliul Județean.
Sportiva anului a fost desemnată luptătoarea Ștefania Priceputu, de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”, iar profesorul anului este Geri Mitroi, antrenor de karate și totodată directorul LPS „Petrache Trișcu”.

Clasamente
Rezultate internaționale – 2014

DSC_3044

SPORTIVI CAMPIONAT MONDIAL: Ștefania Priceputu (Lupte, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 5, cadeți – profesor Valentin Boboșca; Cezara Constantin (Scrimă, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 6, juniori – profesor Dan Podeanu; Claudia Năboiu (Scrimă, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 6, juniori – profesor Dan Podeanu; Alexandra Anghel (Lupte, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 8, cadeți – profesor Marius Cimpoieru; Mario Persu (Scrimă, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 16, juniori – profesor Radu Podeanu; Ovidiu Pîrvuleasa (Scrimă, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 16, juniori – profesor Radu Podeanu.

DSC_3053

ANTRENORI CAMPIONAT MONDIAL

Valentin Boboșca, Marius Cimpoieru, Dan Podeanu, Radu Podeanu.

DSC_3046

SPORTIVI CAMPIONAT EUROPEAN: Aldana Lupeanu (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – 2x locul 1, profesor Geri Mitroi; Mădălina Vasile (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – 2x locul 1; locul 2, – profesor Geri Mitroi; Ionuț Luță (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 1; 2x locul 3, profesor Geri Mitroi; Cristina Popescu (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 1; locul 2, profesor Geri Mitroi; Gabriel Iordache (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – 2x locul 1, profesor Geri Mitroi; Isabel Călărașu (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 2, locul 3, juniori – profesor Geri Mitroi; Andreea Stoian (Karate, LPS “Petrache Trișcu”) – 2xlocul 2, juniori – profesor Geri Mitroi; Ștefania Priceputu (lupte, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 3, profesor Valentin Boboșca; Alexandra Anghel (lupte, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 11, profesor Marius Cimpoieru; Raluca Matei (baschet, CSS Craiova) – locul 12, profesor Daniel Vasile; Cătălina Chircă (atletism, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 9, profesor Cătălin Geapana.

DSC_3071

ANTRENORI CAMPIONAT EUROPEAN

Geri Mitroi, Daniel Vasile, Cătălin Geapana, Daniel Săvoiu.

CAMPIONAT BALCANIC: Roxana Ene (atletism, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 1- 200m/400m, profesor Eugenia Ene; Daniela Bogdan (atletism, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 2 – 3000 m, profesor Adrian Tudor; Alice Iliuță (judo, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 3, profesor Mihai Voinea; Irinel Tîrșogoiu (atletism, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 4 disc, profesor Constantin Bădescu; Ana Gornoviceanu (karate, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 3, profesor Geri Mitroi Aldana Lupeanu (karate, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 3, profesor Geri Mitroi; Mădălina Vasile (karate, LPS “Petrache Trișcu”) – locul 3, profesor Geri Mitroi; Eduard Flavian Catrina (volei, CN “Nicolae Titulescu”) – locul 1, profesor Daniel Săvoiu; Cătălin Minel Catană (volei, CN “Nicolae Titulescu”) – locul 1, profesor Daniel Săvoiu; Ana Stoian (volei, CN “Nicolae Titulescu”) – locul 2, profesor Daniela Căpățână; Cristian Badea (volei, CN “Nicolae Titulescu”) – locul 3, profesor Daniel Săvoiu; Bogdan Catană (volei, CN “Nicolae Titulescu”) – locul 3, profesor Daniel Săvoiu.

ANTRENORI CAMPIONAT BALCANIC;

Daniela Căpățână, Mihai Voinea, Eugenia Ene, Adrian Tudor, Constantin Bădescu.

DSC_3082

COMPETIȚII INTERNAȚIONALE

Sorin Neagoe (atletism, LPS “Petrache Trișcu”) –locul 2 Festivalul internațional al Tineretului, profesor Nicușor Bugiulescu; Alina Căle (caiac – kanoe, CS LT “Constantin Brâncoveanu”) – locul 1, Regata Internațională Bascov, profesor Mirel Vasiliche; Diana Cristuinea (caiac – kanoe, CS LT “Constantin Brâncoveanu”) – locul 4, Regata Internațională Bascov, profesor Mirel Vasiliche; Cristina Prodan (caiac – kanoe, CS LT “Constantin Brâncoveanu”) – locul 5, Regata Internațională Bascov, profesor Stelian Prodan; Cristian Bogdan (tenis de masă, CSS Craiova) – locul 3 echipe; locul 8, individual – Open Budapesta, profesor Olimpiu Oproiu; Luiza Popescu (tenis de masă, CSS Craiova) – locul 1 echipe; locul 9, individual – Open Italia, profesor Cătălin Georgescu.

ANTRENORI ALTE COMPETIȚII INTERNAȚIONALE

Nicușor Bugiulescu, Mirel Vasiliche, Stelian Prodan, Olimpiu Oproiu, Cătălin Georgescu.

Au fost premiați și copii speciali de la ”Sfântul Mina”, participanți la Jocurile Special Olympics de la Craiova.

DSC_3108

Gala a fost „condimentată” cu momente artistice.

DSC_3122

DSC_3093

DSC_3065

DSC_3047