marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAur pentru Zincă, argint pentru Niţuleasa

Aur pentru Zincă, argint pentru Niţuleasa

\n

La Vatra Dornei s-a desfăşurat, la sfârşitul săptămânii trecute, Campionatul Naţional de Alergare Montană, iar doi sportivi craioveni au urcat pe podium. Ionuţ Zincă, de la CS Universitatea Craiova, a câştigat concursul la masculin, el parcurgând distanţa de 12 kilometri, iar pe locul doi s-a clasat un sportiv de la CS Pandurii Târgu Jiu, Eugen Şorop. La feminin, Alina Niţuleasa (CSM Craiova) a intrat în posesia medaliei de argint. Alţi atleţi de la CSM Craiova au participat duminică la Semimaratonul Internaţional desfăşurat la Bucureşti, cu participare internaţională. În proba de 3 kilometri, pe podium s-au regăsit doi sportivi de la CSM Craiova, Andrei Ştefana  – locul 1 şi Cezar Bobolicioiu – locul 3, ei fiind urmaţi de colegii Marius Buşcă (locul 4) şi Aurel Rotaru (locul 6). Ultimul se află în dublă legitimare cu LPS „Petrache Trişcu“. Dacă la 3 kilometri s-a clasat în imediata vecinătate a podiumului, la 10,5 kilometri, Marius Buşcă a obţinut medalia de argint. La ştafetă, Marius Buşcă s-a descurcat şi mai bine, câştigând concursul.