9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastele românce, campioane în Europa

Gimnastele românce, campioane în Europa

Componentele echipei feminine de gimnastică a României au încheiat ieri Campionatul European de la Sofia (Bulgaria) cu patru medalii (două de aur, una de argint, una de bronz), ceea ce reprezintă un succes pentru delegaţia tricoloră.
Sâmbătă, România (Larisa Iordache, Diana Bulimar, Ştefania Stănilă, Silvia Zarzu, Andreea Munteanu) a câştigat medalia de aur la echipe, cea de argint revenind Marii Britanii, iar medalia de bronz, echipei Rusiei.
Ieri, în finalele pe aparate, Larisa Iordache a câştigat alte trei medalii: bronz la sărituri (14.533), argint la bârnă (14.800) şi aur la sol. Larisa a avut aceeaşi notă cu italianca Vanessa Ferrari, ambele sportive intrând în posesia titlului de campioană europeană.
Tot ieri s-a încheiat şi concursul de junioare, România având următorul bilanţ: bronz pe echipe, argint – Laura Jurcă la individual compus, sărituri şi Andreea Iridon – la bârnă şi sol.
Obiectivul delegaţiei României la CE de la Sofia a fost obţinerea a trei-patru medalii.