11.4 C
Știri de ultima orăSportSpadă - Tiberiu Dolniceanu, medalie de bronz la CM de la Madrid

Spadă – Tiberiu Dolniceanu, medalie de bronz la CM de la Madrid

Sportivul Tiberiu Dolniceanu a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la a 28-a ediţie a Trofeului Villa de Madrid la sabie masculin, care e şi prima etapă de Cupă Mondială la această categorie, informează Mediafax. După ce a trecut de Adrian Ramirez Acuna (Mexic), scor 15-6, în turul I, Richard Huebers (Germania), scor 15-13 în turul II, şi Szabo Matyas (Ungari), scor 15-11, în optimi, Dolniceanu l-a învins în sferturi, cu 15-12, pe germanul Nicolas Limbach, însă apoi a pierdut semifinala cu sud-coreeanul Kim Junghwan, scor 13-15.

Duminică, va avea loc concursul pe echipe, în care România va întâlni în turul I Puerto Rico.

Tot sâmbătă, Ana Maria Brânză a fost eliminată în optimi, la Leipzig, unde are loc a doua etapă de Cupă Mondială la spadă feminin. Brânză a fost învinsă în optimi de sportiva chineză Sun Yihwen, scor 13-12. Alte două românce, Maria Udrea şi Simona Pop, au fost eliminate în turul doi. Duminică va avea loc concursul pe echipe, în care România va întâlni în primul tur Elveţia.