9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReal, mai aproape de trofeul Ligii

Real, mai aproape de trofeul Ligii

Campioana Spaniei, Real Madrid, s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, cu scorul general de 5-3, echipa turcă Galatasaray Istanbul, în sferturile de finală ale competiţiei. „Galacticii“ s-au impus în tur cu 3-0, iar în manşa secundă Galatasaray a câştigat cu scorul de 3-2.
În returul de marţi, pentru Galatasaray au marcat Eboue ‘57, Sneijer ‘71 şi Drogba ‘72, pentru Real a înscris Cristiano Ronaldo, în minutul 7 şi 90+2, care a ajuns astfel pe locul cinci în clasamentul golgheterilor all-time al Ligii Campionilor, cu 49 de reuşie.
Galatasaray: Muslera – Eboué (‘80, Elmander), Gökhan Zan, Semih, Riera – Hamit Altintop (‘46, Amrabat), Felipe Melo, Inan – Sneijder – Umut Bulut (‘63, Sabri Sarioglu), Drogba. Antrenor: Fatih Terim.
Real Madrid: Lopez – Essien (‘31, Arbeloa), Pepe, Varane, Coentrao – Khedira, Modric – Di Maria, Özil (‘81, Albiol), Ronaldo – Higuain (‘73, Benzema). Antrenor: Jose Mourinho.
„De fiecare dată când am câştigat în faţa lui Drogba, am cucerit şi Liga Campionilor. Dacă trebuie ca echipa mea să încaseze goluri, prefer ca el să fie cel care marchează. Golul din meciul de marţi a fost fantastic. La fel şi cel marcat din ofsaid, dar acolo Varane a fost inteligent şi l-a lăsat în afara jocului. Drogba rămâne un fotbalist special pentru mine. Nu am avut timp să îmi fie teamă de Galata. După 3-1, în loc să ne complicăm viaţa, am închis spaţiile, iar din acel moment am trecut la controlul partidei. L-am pus pe Albiol în faţa defensivei, iar în ultimele zece minute am stat liniştiţi. Galatasaray a meritat însă victoria din retur“, a spus Mourinho după meci.