9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAncuţa Bobocel a câştigat o cursă din Diamond League

Ancuţa Bobocel a câştigat o cursă din Diamond League

Atleta severineană Ancuţa Bobocel, calificată la Jocurile Olimpice, a câştigat, sâmbătă, cursa de 3.000 de metri obstacole din cadrul etapei de Diamond League din capitala britanică. Bobocel a devenit astfel prima sportivă tricoloră care se impune în Liga de Diamant, competiţie atletică înfiinţată în 2007, în locul Golden League. Ancuţa, care este şi atleta cu cele mai bune rezultate obţinute în acest an dintre cei 17 români ce compun lotul pentru Londra, a fost cronometrată cu 9:27,24, timp ce reprezintă şi un record personal. Podiumul a fost completat de Polina Jelizarova (Letonia, 9:28,27) şi de britanica Barbara Parker (9:29,22). La Campionatele Europene de la Helsinki, desfăşurate luna trecută, Bobocel s-a clasat pe locul 5. Antrenorul alergătoarei, Marin Istrate, spune că victoria de la Londra nu este întâmplătoare. „Ancuţa nu a atins vârful de formă. Mai are două săptămâni în care poate urca. Abia acum se văd efectele cantonamentului din Kenya, de la 2400 de metri altitudine. Acum iese munca la suprafaţă“, a explicat Istrate pentru covasnamedia.ro.