Stadion „Josy Barthel“, spectatori: 2.000
LUXEMBURG: Joubert – Schnell, Blaise, Hoffman (‘75, Bukvic), Mutsch – Joachim (‘46, Kitenge), Gerson, Payal, Bettmer, Leweck – Da Mota (‘60, Janisch).
ROMÂNIA: Tătăruşanu – Măţel, D. Goian, Galamaz (‘62, Chiricheş), Raţ – Cociş, Lazăr, Cr.Tănase – Torje (‘75, B. Nicoliţă), Marica (‘86, B. Stancu), G. Bucur.
Antrenor: Victor Piţurcă
Cartonaşe galbene: Torje, D. Goian, Nicoliţă
Arbitru: Sergei Karasev (Rusia)

Gazdele au ratat două ocazii importante de a înscrie în primele minute ale partidei şi România sporea emoţiile fanilor. Tricolorii au reuşit însă să tempereze elanul ofensiv al luxemburghezilor. Vrând parcă să prelungească suspansul, Marica (‘6) a trimis din poziţie ideală, cu capul, puţin pe lângă poartă.
Românii au punctat abia în minutul 34. Măţel a centrat, Cociş a trimis cu capul spre poartă, Joubert a respins până la Torje şi fostul dinamovist a şutat fără speranţe pentru portarul luxemburghez. Acelaşi Torje a punctat pentru 2-0 la finalul primei reprize, după o pasă de excepţie a lui Costin Lazăr.
După pauză, românii s-au mulţumit să apere rezultatul. Torje, Gigel Bucur, Marica au pus în pericol poarta adversă, dar golul nu a mai venit. Finalul meciului s-a jucat la trecerea timpului, tricolorii reuşind să evite surpriza şi să obţină o victorie de moral înaintea unei partide foarte importante, aşa cum va fi cea de marţi contra Franţei. Tot vineri seară s-a jucat meciul Belarus – Bosnia Herţegovina, scor 0-2. Întâlnirea Albania – Franţa s-a disputat după închiderea ediţiei.
Clasament – grupa D: 1. Franţa 13p (6 jocuri), 2. Bosnia 13 (7), 3. Belarus 12 (8), 4. România 11 (7), 5. Albania 8 (6), Luxemburg 1 (8).
După cartonaşul galben primit în Luxemburg, Torje este suspendat pentru meciul cu Franţa.

Remiză ruşinoasă la tineret
Selecţionata “Under 21” a României a obţinut doar o remiză în Kazahstan, scor 1-1, în preliminariile CE 2013. Elevii lui Emil Săndoi au înscris primii prin Grozav (‘30) şi au condus până în minutul 75, când gazdele au egalat prin Beisebekov (‘75). România a evoluat în formula: D. Moldovan – Râpă, Muth, Rada II, Beţa – Enache, Anton, Selagea (‘79, S. Buş), C. Matei (‘67, Brata; ‘85 N. Stanciu 85) – Grozav, Ţucudean.