11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportVictorii şi spectacol

Victorii şi spectacol

Baschetbaliştii craioveni conduc cu 2-0 în seria cu CSU Cuadripol Braşov şi mai au nevoie de o victorie în trei meciuri pentru a scăpa de retrogradare.

Aşa cum şi-au propus, baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au câştigat primele două meciuri din seria cu CSU Cuadripol Braşov, din cadrul turului doi din play-out-ul Diviziei A. Ambele partide s-au disputat în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Bănie.
Elevii lui Adrian Budurean şi Marius Toma au câştigat vineri seară primul joc cu 93-78 (29-19, 23-16, 19-20, 22-23), Ionel Dodoc remarcându-se prin cele 18 puncte înscrise din spatele semicercului.
Cu toate acestea, ambiţioasa formaţie braşoveană a lăsat impresia că nu va ceda foarte uşor în partida următoare, programată o zi mai târziu. Şi aşa s-a întâmplat. Debutul de meci a fost echilibrat. Oltenii au câştigat la limită sfertul 1, scor 22-21, iar la pauza mare aveau un avantaj de doar opt puncte, scor 45-37. În repriza următoare, gazdele au apăsat pe acceleraţie şi, cu zece minute înainte de final, conduceau cu 69-51. În ultimul sfert, oltenii au avut şi 22 de puncte avans şi au jucat la spectacol. Kenneth Simms, care a arătat o poftă mare de joc după ce a revenit la echipă, a înscris multe puncte prin slam-dunk-uri. Pe final, când nu se mai punea problema echipei câştigătoare, Adrian Budurean i-a scos pe titulari şi a dat prilejul şi jucătorilor aflaţi pe bancă să bifeze câteva minute jucate. Intrarea în teren a juniorilor Cosmin Duţă şi Eduard Băbăianu a fost aplaudată la scenă deschisă. Băbăianu chiar a reuşit să înscrie două puncte. Scorul final a fost de 88-71 pentru craioveni, care mai au nevoie de o singură victorie în următoarele trei partide pentru a se menţine în Divizia A.
În această fază a competiţiei se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri. Meciul al treilea va avea loc mâine, la Braşov, iar echipa gazdă va fi condamnată să învingă dacă vrea să păstreze şanse de menţinere în primul eşalon. Meciul al patrulea este programat joi, tot la Braşov. Dacă va mai fi nevoie, a cincea partidă se va disputa pe 8 mai în Bănie.

Rezultatele din primele două partide
Meci 1: SCM-U Craiova – CSU Cuadripol Braşov 93-78 (29-19, 23-16, 19-20, 22-23)
SCM-U: Jermont Horton (17 puncte), Casey Wohlleb (18), Brock Gillespie (11), Ionel Dodoc (18), Kenneth Simms (24). Au mai jucat: Elvis Lăpădat, Ionuţ Albu (3), Mihai Gavrilă (2) şi Iulian Corneanu.
CSU Braşov: Radu Paliciuc (13 p), Zeliko Bubanja (17),  Octavian Boian (13),  Mihai Popa (5), Horia Codin (14 p). Au mai jucat: Bogdan Drăguş (3), Andrei Dohi (6), Vladimir Mihai, Alin Andrieş (2), Adrian Tatu (5).
Meci 2: SCM-U Craiova – CSU Cuadriopol Braşov 88-71 (22-21, 23-14, 22-16, 21-20)
SCM-U: Jermont Horton (15 p), Casey Wohlleb (18), Brock Gillespie (16), Ionel Dodoc (14), Kenneth Simms (18)
Au mai jucat: Elvis Lăpădat, Ionuţ Albu, Mihai Gavrilă (2), Iulian Corneanu (3), Cosmin Duţă, Eduard Băbăianu (2) şi Marius  Bulancea. Antrenori: Adrian Budurean şi Marius Toma
CSU Braşov: Radu Paliciuc (13 p), Zeliko Bubanja (27),  Octavian Boian (4),  Mihai Popa (4), Horia Codin (8). Au mai jucat: Bogdan Drăguş (3), Andrei Dohi (1), Alin Andrieş (5), Adrian Tatu (6) , Mihai Pământ, Bela Forreiter. Antrenor: Marko Perovic.