11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTrupa lui Nikolic, în pragul umilinţei

Trupa lui Nikolic, în pragul umilinţei

Echipa de baschet masculin Energia Rovinari a pierdut pe terenul formaţiei CSM Oradea, scor 85-68, într-un meci televizat, contând pentru etapa a 10-a a sezonului regulat al Diviziei A de baschet masculin. Cu Topcov în mare formă, 15 puncte în primele zece minute, gazdele au încheiat primul sfert în avantaj, 26-23. Oradea a continuat să joace eficient în timp ce Energia a ratat exasperant, ecartul dintre cele două protagoniste crescând până la pauză, 45-34. În startul reprizei a doua, Energia a revenit în joc după un parţial 5-0, însă Oradea a găsit resurse să riposteze, în special din spatele semicercului. Gorjenii au redus la numai patru puncte diferenţa, 60-56, însă Troupe a irosit cu uşurinţă ultimul atac, iar Ştefan a înscris din spatele semicercului la expirarea timpului, stabilind scorul de 63-56, înaintea sfertului decisiv. Ultimele zece minute au fost la discreţia elevilor lui Cristian Achim pe fondul unei apărări mimate a Energiei. Greşelile s-au ţinut lanţ şi în ofensivă, astfel că trupa lui Slobodan Nikolic a mai bifat o înfrângere categorică în deplasare după cea de la Sibiu. Andrei Căpuşan a explicat unde s-a făcut diferenţa: „Am alergat după ei tot meciul. Procentajele noastre au fost foarte slabe, iar apărarea a lăsat de dorit. O parte din diferenţă s-a făcut şi la recuperări, practic toate baloanele sărind la ei, iar cealaltă parte – la aruncările de la semidistanţă şi distanţă“, a spus Căpuşan.
Energia Rovinari a avut un procentaj ruşinos la aruncările de trei puncte, de doar 11% (2 marcate din 19 aruncări), băieţii lui Nikolic pierzând bătălia cu Oradea aproape la toate capitolele, aruncări de două puncte, recuperări (42-37), pase decisive (20-5!), mingi câştigate (8-3) şi posesii pierdute (11-16). Pentru Energia au marcat: Darby – 25 de puncte, Căpuşan – 9 puncte, Troupe – 9 puncte, Nikolic – opt puncte, Mocanu – 7 puncte, Oluic – 4 puncte şi Bigus – 6 puncte. Au mai evoluat: Stroescu, Gliga şi Lupusavei.