11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Agonie şi extaz

Energia rămâne în cursa pentru play-off după o revenire fenomenală, impunându-se cu scorul de 79-74 (20-25, 11-22, 15-14, 33-13), chiar şi împotriva arbitrajului, unul sub normele bunului-simţ. Memoriul depus de gorjeni la Federaţie împotriva arbitrilor din jocul cu Dinamo începe să se deconteze, „fluieraşii“ dezavantajându-i constant pe gorjeni. Publicul incitat de fluieraşi a început să arunce cu obiecte în teren, jocul fiind oprit câteva minute în finalul primului sfert, Energia riscând să piardă la „masa verde“. Până la urmă, raţiunea a învins, iar jocul s-a reluat fără alte sancţiuni.
BC Mureş a dat o replică puternică la Târgu Jiu, atâta timp cât a jucat cu primul „cinci“. Gazdele au început bine şi au condus cu 6-1 şi 9-4, dar au cedat sub ploaia de lovituri din spatele semicercului şi a apărării ermetice a mureşenilor, condusă de Masiulis. Oaspeţii şi-au continuat marşul triumfal, asigurându-şi un avans de 16 puncte la pauză, 47-31, în timp ce frustrarea a pus stăpânire pe americanii Energiei. Theo Evans a avut un schimb violent de replici cu Troupe lângă banca tehnică, dar pauza s-a dovedit un sfetnic bun. Sfertul trei a fost echilibrat, însă Energia l-a pierdut pe Căpuşan, sancţionat aiurea cu fault, BC Mureş păstrându-şi un avans consistent înaintea sfertului decisiv, 61-46. Evans l-a introdus pe Lupusavei, în timp ce mureşenii şi-au odihnit o parte a titularilor şi Energia a revenit uluitor după un parţial 12-0 în primele patru minute. Lupusavei a egalat la 63, cu patru minute înainte de final, şi gorjenii nu au mai putut fi opriţi din cursa spre victorie, chiar dacă jocul a stat sub semnul echilibrului până în ultima secundă. Pentru Energia au evoluat: Tyner (8), Troupe (11), Lupusavei (9), Darby (21), Căpuşan (10), Apostol (5), Trim (15), Amarghioalei, Barber, D. Ilie, Alionescu şi Stroescu. Victoria cu BC Mureş îi menţine pe baschetbaliştii lui Evans în cursa pentru play-off, însă pentru a fi siguri că vor ajunge în primele opt trebuie să mai obţină două succese în deplasare până la finalul sezonului regulat, lucru destul de greu de realizat.