9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDulgheru, perdantă

Dulgheru, perdantă

În ciuda posturii de principală favorită la câştigarea trofeului, tenismana Alexandra Dulgheru s-a oprit în semifinalele turneului de 100.000 de dolari de la Biella (Italia). Sportiva noastră de 20 de ani, ocupantă a poziţiei 78 în clasamentul WTA, a fost depăşită, cu 3-6, 7-6(2), 2-6, de canadianca Sharon Fichman (171 WTA). În urma „pragului“ atins în această competiţie, Alexandra Dulgheru a încasat 70 de puncte WTA. Dulgheru a câştigat anul acesta un turneu WTA la Varşovia (Polonia) şi unul de 25.000 de dolari la Bari (Italia), şi a disputat o finală, la Monzon (Spania), unde s-a desfăşurat un concurs de 75.000 de dolari. Semifinala de la Biella este a doua în cadrul unor turnee de 100.000 de dolari, după cea de la Biarritz. Altă tenismană română, Simona Matei (24 de ani, 559 WTA) s-a calificat în finala turneului de 10.000 de dolari de la Rousse (Bulgaria), după ce a învins-o în două seturi, scor 6-2, 6-3, pe Dia Evtimova, principala favorită. În finala de aseară, Simona Matei urma să lupte cu bulgăroaica Martina Gledacheva (811 WTA).