11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportGiulia Naicu, triumf internaţional

Giulia Naicu, triumf internaţional

Jucătoarea craioveană de tenis Giulia Maria Naicu, legitimată la clubul Triumf 2000, a câştigat, recent, turneul internaţional de tenis „Intesa San Paolo Romania“, pentru categoria de vârstă 12 ani, desfăşurat la Arad.
Sportiva pregătită de Constantin Stănescu şi-a adjudecat trofeul după ce a depăşit-o în finală pe rusoaica Maria Marfutina, scor 6-3, 7-6. În semifinală, Giulia, care este fiica fostului fotbalist al Universităţii Craiova, Victor Naicu, a învins-o pe jucătoarea numărul 1 în Ungaria, Rebeca Stolmar, scor 3-6, 6-3, 6-2. În turul I, sportiva de la Triumf 2000 Craiova, locul trei în clasamentul intern la categoria 12 ani, a trecut de românca Ioana Gaşpar (6-1, 6-2), iar până în semifinale a mai trecut de Anabela Betea (6-2, 6-1) şi de Amanda Sapta (6-2, 6-3). „În finală, Giulia a făcut un meci deosebit, din punct de vedere tehnic şi tactic, apreciat de tehnicieni şi spectatori. Prin succesul de la Arad a demonstrat valoarea ei şi pe plan internaţional“, a apreciat antrenorul Stănescu. De la TC Triumf Craiova a mai participat şi Victor Petcu, dar a trecut doar un tur, iar în turul secund a fost eliminat de Nicolae Frunză, scor 6-1, 6-3. Turneul s-a desfăşurat în organizarea federaţiei europene de tenis.