9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024

Serbia merge ceas

Echipa pregătită de Radomir Antic îşi păstrează prima poziţie în Grupa a 7-a de calificare la Campionatul Mondial, din care face parte şi România, după victoria clară de la Viena.

Franţa şi România nu mai sunt principalele favorite la calificarea la Campionatul Mondial din grupa a 7-a preliminară. Echipa naţională a Serbiei şi-a mai trecut în cont trei puncte după ce a câştigat miercuri, în deplasare, cu scorul de 3-1, partida contra reprezentativei Austriei.
Selecţionerul gazdelor, Karel Bruckner, a trecut de la sistemul 4-4-2, la un 4-2-3-1, mai potrivit în opinia sa pentru un meci cu Serbia. Strategia acestuia s-a dovedit dezastruoasă, sârbii înscriind trei goluri în primele 25 de minute. Mai întâi, Milos Krasic a trimis în plasa porţii lui Manninger, în minutul 15, iar trei minute mai târziu, publicul de pe arena vieneză „Ernst Happel“ a amuţit din nou, la golul lui Milan Javanovic. Ivan Obradovic a dus scorul la 3-0 în minutul 24. Austria şi-a revenit cu greu şi şi-a îmbunătăţit jocul abia în repriza secundă, dar a fost prea târziu pentru că elevii lui Bruckner nu au reuşit decât golul de onoare, prin Marc Janko, în minutul 80. „Sper să câştige Austria, ar fi un rezultat care ar avantaja România. Nici un egal nu ar fi rău pentru noi“, spunea selecţionerul Victor Piţurcă înaintea partidei de la Viena, dar socotelile i-au fost încurcate de sârbii antrenaţi de Radomir Antic.

Lituania s-a chinuit cu Insulele Feroe

Naţionala Insulelor Feroe a făcut viaţă grea tuturor adversarelor pe care le-a întâlnit în preliminariile CM 2010. „Pescarii“ au fost învinşi greu de Serbia (0-2) şi România (0-1), apoi au smuls un punct Austriei (1-1). Miercuri seară, feroezii au pierdut la limită, cu 1-0, în Lituania, şi actuala echipă se poate lăuda că are cea mai bună apărare de când joacă în preliminariile turneelor finale. Unicul gol al meciului a fost marcat de Danilevicius în minutul 20. Serbia este lideră în Grupa a 7-a, cu nouă puncte, şi este urmată de Lituania, cu acelaşi număr de puncte.
Cea mai mare surpriză înregistrată miercuri seară în preliminariile Cupei Mondiale din 2010 a fost remiza „albă“ obţinută de Albania cu Portugalia, chiar pe terenul acesteia din urmă. Albanezii au acumulat cinci puncte în Grupa 1 de calificare, tot atâtea câte au lusitanii, şi se pot gândi la calificare.
Alt rezultat de consemnat a fost victoria Elveţiei cu 2-1 în Grecia. Cu toate că au pierdut, elenii continuă să fie lideri în Grupa a 2-a, cu nouă puncte din patru meciuri. În aceeaşi grupă, Moldova a obţinut primul punct în preliminarii, terminând la egalitate, scor 0-0, partida jucată în Luxemburg.

Preliminariile CM 2010
Grupa 1: Malta-Ungaria 0-1, Portugalia – Albania 0-0. Clasament: 1. Danemarca 7p (3j), 2. Ungaria 7p (4j), 3. Portugalia 5p (4j), 4. Albania 5p (4j), 5. Suedia 5p (3j), 6. Malta 0p (4j). Grupa 2: Letonia – Israel 1-1, Luxemburg – Moldova 0-0. Grecia – Elveţia 1-2. Clasament: 1. Grecia 9p, 2. Israel 8p, 3. Elveţia 7p, 4. Letonia 4p, 5. Luxemburg 4p, 6. Moldova 1p. Grupa 3: Cehia – Slovenia 1-0, Slovacia – Polonia 2-1, Irlanda de Nord – San Marino 4-0. Clasament: 1. Slovacia 9p (4j), 2. Polonia 7p (4j), 3. Slovenia 7p (4j), 4. Irlanda de Nord 4p (4j), 5. Cehia 4p (3j), 6. San Marino 0p (3j). Grupa 4: Rusia – Finlanda 3-0, Germania – Ţara Galilor 1-0. Clasament: 1. Germania 10p (4j), 2. Rusia 6p (3j), 3. Ţara Galilor 6p (4j), 4. Finlanda 4p (3j), 5. Azerbaidjan 1p (3j), 6. Liechtenstein 1p (3j). Grupa 5: Bosnia – Armenia 4-1, Estonia – Turcia 0-0, Belgia – Spania 1-2. Clasament: 1. Spania 12p, 2. Turcia 8p, 3. Belgia 7p, 4. Bosnia 6p, 5. Estonia 1p, 6. Armenia 0p. Grupa 6: Croaţia – Andorra 4-0, Belarus – Anglia 1-3. Clasament: 1. Anglia 12p (4j), 2. Croaţia 7p (4j), 3. Ucraina 7p (3j), 4. Belarus 3p (3j), 5. Kazahstan 3p (4j), 6. Andorra 0p (4j). Grupa 7: Lituania – Insulele Feroe 1-0, Austria – Serbia 1-3. Clasament: 1. Serbia 9p (4j), 2. Lituania 9p (4j), 3. Franţa 4p (3j), 4. Austria 4p (4j), 5. România 4p (3j), 6. Insulele Feroe 1p (4j). Grupa 8: Georgia – Bulgaria 0-0, Irlanda – Cipru 1-0, Italia – Muntenegru 2-1. Clasament: 1. Italia 10p (4j), 2. Irlanda 7p (3j), 3. Bulgaria 3p (3j), 4. Muntenegru 2p (3j), 5. Georgia 2p (4j), 6. Cipru 1p (3j). Grupa 9: Norvegia – Olanda 0-1, Islanda – Macedonia 1-0. Clasament: 1. Olanda 9p (3j), 2. Scoţia 4p (3j), 3. Islanda 4p (4j), 4. Macedonia 3p (3j), 5. Norvegia 2p (3j).