11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportNiculae a adus victoria lui Auxerre

Niculae a adus victoria lui Auxerre

Atacantul român de la Auxerre a marcat nouă goluri în actualul sezon. Ultima reuşită a lui Niculae a fost consemnată în meciul cu Toulouse, încheiat cu scorul de 1-0. Tamaş şi Munteanu au jucat şi ei pentru echipa lui Fernandes.

Daniel Niculae vrea cu tot dinadinsul să-l convingă pe Victor Piţurcă de faptul că merită un loc în lotul pentru Euro 2008 şi îşi continuă seria evoluţiilor bune din campionatul Franţei. În etapa a 25-a din Ligue 1, „Nico“ a marcat singurul gol al partidei pe care Auxerre a câştigat-o cu 1-0, pe teren propriu, în faţa formaţiei Toulouse. Românul a finalizat în minutul 52 o acţiune colectivă superbă, începută de compatriotul său Gabriel Tamaş şi continuată de Oliech şi Chafni. Cu această reuşită, Niculae a ajuns la cota 9 în actualul sezon, el înscriind de două ori şi în Cupa Ligii Franţei. Partida de pe „L’Abbé-Deschamps“ a fost urmărită de 9.000 de spectatori. Pentru evoluţia sa, Niculae, care a rămas pe teren pe toată durata meciului, a fost notat cu 6 de cotidianul L’Equipe, mai mult decât el primind doar mijlocaşul Chafni, care i-a pasat la faza golului. Gabriel Tamaş, la rândul lui integralist la Auxerre, a fost notat cu 5. Al treilea român din lotul francezilor, Vlad Munteanu, transferat în această iarnă de la Wolfsburg, a fost rezervă, antrenorul Jean Fernandes introducându-l pe teren în minutul 72.

Graţie victoriei din meciul cu Toulouse, Auxerre a părăsit zona „nisipurilor mişcătoare“ şi a urcat pe locul al 13-lea în clasament, având 32 de puncte. În schimb, „victima“ alb-albaştrilor de sâmbătă seară, Toulouse, este tot mai aproape de liga a doua, ocupând poziţia a 18-a, cu 27 de puncte.

Campioana, învinsă de Le Mans

Olympique Lyon, campioana din ultimii şase ani şi, totodată, lidera la zi din campionatul Franţei, a avut o prestaţie modestă pe terenul grupării Le Mans şi a fost învinsă cu 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul brazilian Tulio de Melo, în minutul 70, sud-americanul fiind la a 11-a reuşită în campionat. După înfrângerea de la Le Mans, Lyon mai are un avans de numai patru puncte faţă de a doua clasată, Girodins Bordeaux, care a jucat aseară, după închiderea ediţiei, cu AS Monaco, în deplasare. Le Mans a urcat pe locul cinci şi poate fi considerată revelaţia campionatului.

Cea mai clară victorie din runda a 25-a a reuşit-o Saint-Etienne, care s-a impus, cu 4-0, pe teren propriu, în faţa lui Nancy, a treia în clasament. Perrin (’18), Gomis (’42), Feindouno (’71, din penalti) şi Gomis (’72) au marcat golurile grupării de pe „Geoffroy-Guichard“. În ciuda faptului că a pierdut, Nancy rămâne pe treapta a treia a podiumului în Ligue 1, în timp ce formaţia antrenată de Laurent Roussey a urcat pe poziţia a 15-a.

Olandezul Patrick Kluivert a contribuit decisiv la victoria formaţiei sale, OSC Lille, care a câştigat cu 3-1 meciul disputat cu Rennes. Batavul a punctat în minutele 43, din penalti, şi 53, celălalt gol al lui Lille fiind reuşit de Michael Bastos (’56). Pentru oaspeţi a punctat Pagis (’89). Kluivert (31 de ani) a marcat în total patru goluri în campionat. Echipa sa, care în sezonul trecut juca în Liga Campionilor, se luptă pentru evitarea retrogradării şi se situează pe locul 14 în clasament.

Campionatul Franţei

Rezultatele înregistrate în etapa a 25-a: Le Mans – Lyon 1-0, Lens – Nice 0-0, Lille – Rennes 3-1, Lorient – Strasbourg 1-0, Metz – Valenciennes 2-1, Saint – Etienne-Nancy 4-0, Sochaux – Caen 1-1. Aseară s-au jucat meciurile Monaco – Bordeaux şi Marseille – PSG.

Clasament: 1. Lyon 49 de puncte; 2. Bordeaux 45; 3. Nancy 41; 4. Nice 38; 5. Le Mans 37; 6. Lorient 36; 7. Marseille 35; 8. Monaco 53; 9. Valenciennes 35; 10. Caen 35; 11. Strasbourg 32; 12. Saint-Etienne 32; 13. Auxerre 32; 14. Lille 31; 15. Lens 31; 16. PSG 30; 17. Rennes 30; 18. Toulouse 27; 19. Sochaux 24; 20. Metz 12