11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFederer şi-a păstrat reputaţia

Federer şi-a păstrat reputaţia

Liderul ATP, Roger Federer, a trecut la pas de reprezentantul gazdelor, Scoville Jenkis (319 ATP), în runda inaugurală de la US Open, după 92 de minute de joc scorul fiind 6-3, 6-2, 6-4 în favoarea elveţianului. Câştigător al ultimelor trei ediţii de la Flushing Meadows, Federer îl va întâlni în turul doi pe învingătorul partidei Rainer Schuettler (Germania)-Paul Capdeville (Chile).
Nici favoritul numărul patru de la US Open nu a dat greş în primul tur, Nikolay Davydenko reuşind să se califice în actul doi după ce a dispus de americanul Jesse Levine. Rusul, care a ajuns în semifinale anul trecut, a obţinut o victorie fără emoţii, scor 6-4, 6-0, 6-1, într-o oră şi 40 de minute, şi îl va întâlni în turul secund al competiţiei New York pe neamţul Nicolas Kiefer sau americanul Vince Spadea.
Prima surpriză de la US Open a fost furnizată de tânărul american Donald Young (18 ani, 223 ATP), care a obţinut prima sa victorie într-un turneu de Mare Şlem, eliminându-l pe uriaşul australian Chris Guccione cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 6-2, 6-3.
Primul cap de serie eliminat din concursul masculin a fost cipriotul Marcos Baghdatis, care a cedat, în patru seturi, în faţa bielorusului Max Mirnyi, scor 6-3, 7-5, 3-6, 7-6 (6).
Iată rezultatele celorlalte partide disputate în primul tur la turneul din SUA: Feliciano Lopez – Juan Carlos Ferrero 6-3, 6-4, 6-4; Igor Andreev – Robert Kendrick 7-6, 6-3, 6-4; Gilles Simon – Alexander Waske 6-4, 6-1 (abandon); Luis Horna – Peter Luczak 7-6, 6-3, 7-6; Jonas Bjorkman – Juan Pablo De Guzman 6-3, 7-6, 6-2, Guillermo Canas (nr.14) – Ruben Ramirez Hidalgo 6-3, 4-6, 7-5, 6-3; Hyung Taik Lee – Dominik Hrbaty 6-7, 6-4, 7-5, 6-7, 6-4.
În turneul de dublu masculin, Andrei Pavel şi Alexander Waske, favoriţii numărul 11, vor juca în primul tur cu Diego Hartfield şi Oscar Hernandez.