9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRaluca Olaru s-a calificat in sferturi

Raluca Olaru s-a calificat in sferturi

Jucatoarea româna de tenis Raluca Ioana Olaru (foto) a reusit sa se califice in sferturile de finala ale turneului de la Memphis (SUA), competitie dotata cu premii in valoare de 175.000 de dolari. Olaru s-a impus in turul doi in fata reprezentantei gazdelor, Abigail Spears, pe care a invins-o in doua seturi identice, 6-3, 6-3, obtinând cel mai clar succes din intâlnirile sale directe cu jucatoarea americana. Precedentele doua partide cu Spears fusesera câstigate de românca la mare lupta, de fiecare data ultimul set fiind decis la tie-break. In sferturile de finala ale intrecerii, Raluca Olaru urma sa o intâlneasca aseara pe a patra favorita a turneului, australiana Samanta Stosur. Pentru calificarea in primele opt jucatoare de la Memphis, românca si-a asigurat 35 de puncte WTA si 3.740 de dolari, având sansa sa o intâlneasca in semifinale, daca va trece de Stosur, pe fosta lidera mondiala Venus Williams.

La turneul de 1.500.000 de dolari de la Dubai, Andreea Vanc a fost eliminata in turul secund al probei de dublu, unde face pereche cu rusoaica Anastasia Rodionova. Cele doua jucatoare au pierdut in fata tandemului Francesca Schiavone (Italia) / Katarina Srebotnik (Slovenia), cap de serie numarul 2, scor 0-6, 6-7 (2). In runda inaugurala, Vanc si Rodionova profitasera de abandonul perechii ruse Elena Likhovtseva / Elena Vesnina, dupa ce au câstigat primul set cu scorul de 6-1.