9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCodrea a adus un punct Sienei

Codrea a adus un punct Sienei

Cu un sut de la 25 de metri, mijlocasul român a inscris in minutul 83, in momentul in care Cagliari conducea cu scorul de 2-1.

Mijlocasul român Paul Codrea a marcat golul prin care echipa sa, AC Siena, a remizat, duminica, scor 2-2, pe terenul formatiei Cagliari, in etapa a 23-a din Serie A. Codrea a fost titular, a jucat tot meciul, si a inscris in minutul 83, in momentul in care gazdele conduceau cu scorul de 2-1. Mijlocasul român l-a invins pe portarul Fortin cu un sut de la 25 de metri, aceasta fiind a doua reusita a timisoreanului in actuala editie a campionatului Italiei. Paul Codrea a fost considerat cel mai bun jucator al oaspetilor de agentia Datasport, care i-a acordat nota 7. Dupa aceasta remiza, Siena ocupa locul al 12-lea in clasament, cu 25 de puncte.

Mutu si Chivu nu au jucat

Fiorentina, fara Adrian Mutu, pe care antrenorul Cesare Prandelli l-a menajat deoarece nu se afla in cea mai buna conditie fizica, a invins pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formatia Udinese. Golurile echipei din Florenta, care a fost privata si de prezenta lui Luca Toni, au fost marcate de Reginaldo (’14) si Pazzini (’44). Cu 25 de puncte, Fiorentina se afla pe pozitia a 11-a in clasament.

„Lanterna rosie“ din Serie A, Ascoli, a pierdut din nou, la Genova, cu scorul de 2-0, in fata Sampdoriei. Maggio (’48) si Franceschini (’75) au marcat golurile gazdelor. La scorul de 0-0, Pagliuca de la oaspeti a aparat un penalti executat de Flachi. Melara (Ascoli) a primit cartonas rosu in minutul 70. La Ascoli a jucat pe toata durata celor 90 de minute si fundasul român Valentin Nastase, notat cu 5,5 de agentia Datasport, care scrie despre el ca „nu a avut o evolutie foarte buna, comitând si faultul la penaltiul gazdelor ratat de Flachi, iar la multe faze a reactionat cu intârziere“. Ascoli se afla la sase puncte distanta de locul 17, ultimul care asigura prezenta in Serie A si in sezonul urmator.

Cristian Chivu, nerefacut dupa accidentarea la muschii flexori, a ratat meciul pe care echipa sa, AS Roma, l-a câstigat pe teren propriu, cu 3-0, in fata Parmei. Totti (’50), Perrotta (’66) si Taddei (’90+5) au marcat golurile gazdelor, care ocupa in continuare pozitia a doua in clasament, la 11 puncte in spatele liderei Inter, invingatoare cu 2-0 la Verona, in fata lui Chievo.

Ronaldo a jucat pentru Milan

Ronaldo a debutat duminica la Milan, in meciul câstigat de „rossoneri“ cu 2-1, pe teren propriu, in fata formatiei Livorno. Brazilianul a intrat pe teren in minutul 63, in locul lui Oliveira, si a fost aclamat de cei 21.649 de abonati care au avut acces pe stadionul „San Siro“, care nu indeplineste deocamdata toate conditiile impuse de noul regulament privind securitatea. Au marcat Gattuso (’29), Jankulovski (’68), respectiv C. Lucarelli (’31).

Pe toate stadioanele din Italia s-a tinut un moment de reculegere in memoria politistului Filippo Raciti, ucis in urma cu o saptamâna de suporterii echipei Catania. Pe arenele din Roma si Torino, unele din putinele unde s-a jucat cu spectatori, fanii ultras nu au respectat minutul de liniste si au fluierat.

Serie A, etapa a 23-a

Rezultate: Atalanta – Lazio 0-0, Cagliari – Siena 2-2, Fiorentina – Udinese 2-0, Milan – Livorno 2-1, Sampdoria – Ascoli 2-0, Chievo Verona – Inter 0-2, Torino – Reggina 1-2, Roma – Parma 3-0, Palermo – Empoli 0-1, Messina – Catania 1-1.

Clasament: 1. Inter 60 de puncte; 2. Roma 49; 3. Palermo 42; 4. Empoli 32; 5. Lazio 31; 6. Catania 31; 7. Milan 30; 8. Atalanta 29; 9. Udinese 29; 10. Sampdoria 27; 11. Fiorentina 25; 12. Siena 25; 13. Cagliari 23; 14. Livorno 23; 15. Torino 22; 16. Reggina 19; 17. Chievo Verona 18; 18. Messina 17; 19. Parma 15; 20. Ascoli 12.