17.5 C
Știri de ultima orăSportGorjenii au remizat la Medgidia

Gorjenii au remizat la Medgidia

Cu o remiza la Medgidia, 22-22, rezultat inregistrat in cadrul etapei a opta, Energia Pandurii Tirgu Jiu se mentine pe treapta a treia a podiumului Ligii Nationale cel putin inca doua saptamini, pina la meciul cu Steaua Bucuresti. CSM Medgidia a detinut initiativa pe tabela de marcaj in primele 15 minute, dar nu a condus la o diferenta mai mare de un gol. Oltenii au revenit in a doua jumatate a primei reprize si s-au desprins la doua goluri, avantaj mentinut si la pauza, 12-10. La reluare, echipa lui Andries a marit diferenta la trei goluri, 20-17 in minutul 50, moment in care Marian Filip a ratat o lovitura de la 7 m si totodata marirea avantajului. Pina la final, gorjenii nu au mai reusit decit doua goluri, in timp ce gazdele au marcat de cinci ori, egalind in extremis. Cu zece secunde inainte de fluierul final, „pandurii“ au avut atacul, dar arbitrii i-au sanctionat cu joc pasiv si au oferit mingea gazdelor. Dupa ce expirase timpul regulamentar, CSM Medgidia a beneficiat de o lovitura de la 9 metri, dar Albici a aparat sutul si rezultatul de egalitate, 22-22. Cel mai bun marcator al echipei din Tirgu Jiu a fost si de aceasta data interul Marian Filip (10 goluri), care si-a consolidat pozitia de lider in clasamentul golgeterilor din Liga Nationala, cu 79 de reusite. Filip a fost convocat la lotul national de seniori de antrenorul Lucian Risnita, România urmind sa participe, la sfirsitul acestei saptamini, la un turneu in Olanda, dotat cu Cupa „Lucardi“.

In partida CSM Medgidia – Energia Pandurii Tirgu Jiu, antrenorul gorjenilor, Liviu Andries, a utilizat urmatorii jucatori: Albici, Bichir – Cercel, Musteata, Filip (10 goluri), Apolzan (3), Mazilu (3), Enache (1), Radu Costel, Ilies (1), Clenciu (4), Eremia, Ghira, Ghise.