14.7 C
Știri de ultima orăSport„Dinastia“ albastra

„Dinastia“ albastra

In Premier League pare sa se instaureze din nou „dinastia“ albastra. Dupa primele sase etape, Chelsea are maximum de puncte, 18, cu 12 goluri marcate si nici unul primit, avind un avans de sapte puncte fata de Manchester, care are un meci mai putin, si 12 de Arsenal (doua jocuri mai putin). Infumuratul antrenor al londonezilor, Jose Mourinho, se vede din nou campion, afirmind ca principalele rivale nu au puterea sa o mai ajunga pe Chelsea. „Cind a iesit campioana, Arsenal nu a pierdut nici un meci, iar noi in sezonul trecut am fost invinsi o singura data. Acum, Arsenal are deja doua infringeri. Prea mult. Asa ca, adio titlu! Nici Manchester nu ne mai poate depasi“, a precizat sigur pe el Mourinho, care insa a avut ceva emotii in runda a 6-a, cind elevii sai au jucat pe terenul lui Charlton Athletic, revelatia inceputului de sezon in Anglia. Echipa de pe locul secund a avut o bara in prima repriza, victoria „albastrilor“ conturindu-se in doar cinci minute din partea secunda, cind Hernan Crespo (’55) si Arjen Robben (’60) au punctat decisiv.

In derbiul acestei etape, Manchester a remizat pe terenul lui Liverpool, 0-0, in timp ce Arsenal urma sa intilneasca aseara pe Everton. Iata si celelalte rezultate inregistrate in cadrul rundei a 6-a a campionatului englez, in care nu s-a consemnat nici o victorie a gazdelor: Fulham – West Ham 1-2, Portsmouth – Birmingham City 1-1, Sunderland – West Bromwich 1-1, Aston Villa – Tottenham 1-1, Blackburn Rovers – Newcastle 0-3, Wigan Athletic – Middlesbrough 1-1, Manchester City – Bolton 0-1.