11.4 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportCehia, la prima infringere din acest an

Cehia, la prima infringere din acest an

Viitoarea adversara a tricolorilor din preliminariile CM, Cehia, fara Rosicky (accidentat) si Nedved (inca nedecis daca revine sau nu la nationala), a inregistrat miercuri seara, la Göteborg, primul esec din acest an, intr-un amical cu selectionata Suediei. Nordicii s-au impus cu 2-1, toate cele trei goluri fiind marcate in prima repriza, intr-un interval de doar sapte minute. Scorul a fost deschis de Larsson (’19), cehii au egalat trei minute mai tirziu prin Koller (penalti), suedezii reusind golul victoriei in minutul 25, prin Rosenberg.

In schimb, Olanda a bifat al 12-lea meci de la venirea lui Van Basten in care nu a cunoscut gustul infringerii. Batavii au terminat la egalitate, 2-2, amicalul de pe teren propriu cu Germania. Gazdele au punctat prin Arjen Robben (‘3, ’46), golurile nemtilor fiind reusite de Ballack (’50) si Asamoah (’81).

Cel mai neasteptat rezultat intr-un meci amical s-a produs in Danemarca, unde gazdele au umilit nationala Angliei. Danezii s-au impus cu 4-1, marcind de trei ori in sapte minute, prin Rommedahl (’60), Tomasson (’63) si Gravgaard (’67), Larsen (’90) inchizind tabela, dupa ce Rooney (’87) reusise golul de onoare al trupei lui Eriksson. Revenirea lui Zidane la nationala Frantei s-a dovedit benefica, „albastrii“ reusind sa se impuna cu 3-0 in fata selectionatei Coastei de Fildes. In fata lui Drogba si compania, gazdele au marcat prin Gallas (’30), Zidane (’62) si Henry (’66) in cea mai categorica victorie a francezilor din ultima vreme.

Iata si alte rezultate consemnate miercuri seara, in meciuri amicale: Croatia – Brazilia 1-1, Ungaria – Argentina 1-2, Irlanda – Italia 1-2, Ucraina – Serbia-Muntenegru 2-1, Estonia – Bosnia-Hertegovina 1-0, Albania – Azerbaidjan 2-1, Bulgaria – Turcia 3-1, Norvegia – Elvetia 0-2, Malta – Irlanda de Nord 1-1, Polonia – Israel 3-2, Belgia – Grecia 2-0, Austria – Scotia 2-2, Tara Galilor – Slovenia 0-0, Islanda – Africa de Sud 4-1, Spania – Uruguay 2-0, Portugalia – Egipt 2-0, Maroc – Togo 0-1, Libia – Nigeria 0-1.